Armoede Bronstijdbewoning en armoede in de vorige eeuw De oude gracht, diep onder de grond verborgen, blijft behouden: hij ligt nog dieper dan de parkeergarage die onderdeel vormt van het 'Qwartier'. Tijdens de werkzaamheden kwamen veel mensen die er vroeger hebben gewoond een praatje maken. Bijzondere ervaring voor het team archeologen; normaliter pluizen ze in de levens van personen die al lang dood zijn. Nu stuitten ze op de geschiedenis van mensen die nog leven, ze groeven als het ware hun herinneringen op. "Herinneringen zoals ze te vinden zijn in de overblijfselen van speelgoed die we aantroffen", zegt Groothedde. "Dat speelgoed is echt het allergoedkoopste, dat toen verkrijgbaar was. We kunnen ons amper voorstellen dat tot in de jaren zestig de bittere armoede zoals die van de favela's in Rio de Janeiro ook in Zutphen bestond. De wijk was helemaal verpauperd. De laatste mensen die vertrokken zijn letterlijk hun huis uitgezet." Het speelgoed is vooral uit één kelder aftomstig. Groothedde hoopt de volwassenen te kunnen traceren die er destijds als kinderen mee hebben gespeeld. "Je zou zeggen: hoe recenter een periode, hoe minder archeologie je nodig hebt. Het is allemaal vastgelegd, in geschrift en op foto's. Toch stuiten we geregeld op aspecten uit de jongste geschiedenis van onze samenleving die we niet kenden. Zoals: de huisvesting van armen. De gebouwen zijn er niet meer, maar de vondsten leren ons iets van wat de generaties vóór ons hebben geprobeerd weg te poetsen, omdat armoede een schandvlek was voor de samenleving. De herenhuizen staan op de monumentenlijst, de armenhuisjes niet." Het wijkje aan Halvemaanstraat en Melatensteeg behoorde tot de Polsbroek, evenals onder meer het tegenwoordige Miroterrein. De armste Zutphenaren woonden er. De restanten van hun 19e-eeuwse eenkamerwoningen zijn opgegraven. Inmiddels zijn ze alweer onder een nieuwe fundering verdwenen. Een vuurstenen klingkern en een krabbertje van tien millennia geleden, twee urnen van drie millennia én een berg speelgoed van vijf decennia geleden: de helft van een plastic pistooltje, een blauw koetje zonder kop, een kapot vrachtautootje beladen met vier knikkers, een afgebroken been en een afgebroken armpje van een pop.En: een beugelfles Exota, de beroemde frisdrank van weleer. "We hebben zelfs nog uitgezocht wanneer de beugelflessen zijn vervangen door flessen met een metalen schroefdop: 1967." De gevonden fles is dus van vlak daarvoor. Zo divers zijn archeologische opgravingen zelden. Groothedde: "Ik had geen krat bier durven inzetten op de aanwezigheid van bronstijdbewoning op deze plek. Zulke ontdekkingen maken archeologie tot zo'n leuk vak. Steeds wordt de historie van de stad een stukje rijker, de wetenschap een stukje wijzer." Sander Grootendorst

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 59