Een kijkje bij de opgravingen, juli 2016 De grafoeuvel spreekt het meest tot de verbeelding. Hoe zou die er hebben uitgezien? De archeologen hebben hem gereconstrueerd op basis van 'een grote vlek in de bodem met zeer veel (later verploegde) crematieresten'. "Het aardewerk van de bijzettingen completeert het verhaal." De oudste urn geeft aan dat het om een relatief vroege periode gaat, 1200 jaar vóór Christus, of nog eerder. Vanaf dat moment ging de bronstijdmens over op het cremeren van overledenen. In de urn werden crematieresten aangetroffen. We wandelen het terrein over, zijn collega's zijn bezig het laagje voor laagje door te vlooien. Opeens bukt Michel Groothedde zich naar de grond en raapt een scherfje op. "Kijk, hier wordt de archeologische mens dan weer blij van. Een stukje Pingsdorf aardewerk, herkenbaar aan het gele baksel met de rode verfversiering. Gefabriceerd tussen 900 en 1200." Even later staan we in de Melatensteeg, waar een aantal 20e-eeuwse huizen is gesloopt. Hier bevond zich onder meer de 15e-eeuwse herberg Het Stuvenest. De Halvemaanstraat ontleent overigens haar naam aan een etablissement 'De Halve Maen', dat aan de Laarstraat (nummer 77) stond en zijn achteruitgang met koetshuis had aan de Halvemaanstraat. Op het eerste gezicht lijken de gemetselde gangen en trappetjes in een van die kelders aan de Melatensteeg eeuwenoud. Niets is minder waar, het cement werd in de vorige eeuw aangebracht. ,,Dit was het huis van Eco Teunissen, hij beschilderde de muren en bouwde een gangenstelsel in de kelder." Teunissen is een van Zutphens paradijsvogels, de man die het fantasievolle De Henkeltasse; een bijgave in de voormalige grafheuvel met een datering van 1000 voor Chr. dierenverblijf in het Vogelpark bouwde. Een andere paradijsvogel, al niet meer onder ons, was Jopie Gianotten, die in de jaren '80 van de vorige eeuw op nummer 39 woonde. Ondanks verzet van Zutphenaren die dit stukje recente historie wilden behouden, is het huis in juni 2016 tegen de vlakte gegaan. Het paste niet in het nieuwbouwproject Eerste Qwartier dat - archeologisch gesproken - aan Halvemaanstraat en Melatensteeg een nieuwe bewoningslaag toevoegt. Een nieuwe fase in het dynamische verhaal van deze wijk. We lopen via de Berkelsingel terug naar de gracht aan de Paardenwalkant van het terrein, waar Groothedde zijn rondleiding eindigt. De gracht werd in de loop der eeuwen steeds smaller om uiteindelijk helemaal te worden gedempt. Het begin ervan is nog zichtbaar: aan de Berkelsingel tegenover het sluisje.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 58