Binnenstad al in steen- en bronstijd bewoond Vroege bewoning Verrassende vondsten aan de Halvemaanstraat Hoe verder de tijd voort schrijdt, hoe meer we van het verleden te weten komen. Inmiddels is zoveel kennis verzameld over het Zutphen van vroeger dat archeologen voorafgaand aan elke nieuwe opgraving vrij nauwkeurig kunnen om schrijven wat ze willen weten over een specifiek gebied of thema. De vondsten die worden gedaan, maken dan een verdere detaillering en uitdieping van de kennis mogelijk. Maar al deze voorkennis sluit nieuwe ontdekkingen niet uit. De geschiedenis laat zich niet zomaar voorspellen. Dat bleek dit jaar aan de Halvemaanstraat, waar voorafgaand aan de bouw van het nieuwbouwproject Eerste Quartier, bodemonderzoek plaats vond. De opgravingen aan de Halvemaanstraat leidden al snel tot spectaculaire conclusies: een deel van de huidige binnenstad van Zutphen moet al in de steentijd (10.000 jaar geleden) en de bronstijd (3.000 jaar geleden) bewoond zijn geweest. ,"Als je in Zutphen in de bodem gaat graven", zegt stadsarcheoloog Michel Groothedde, "dan weet je dat je altijd iets vindt en je kunt zelfs ongeveer voorspellen wat. Ons doel was een onderzoek naar Zutphens jongste middeleeuwse stadsuitbreiding in de 13e eeuw. In de Tachtigjarige Oorlog liep het hier vervolgens helemaal leeg. Pas in de 18e en 19e eeuw raakte het gebied opnieuw bevolkt, waarna de huizen in de jaren zestig van de vorige eeuw weer werden gesloopt. Dat proces van groei, krimp, groei en krimp wilden we documenteren: de dynamiek van de stad door de eeuwen heen." De oude bodem herbergde evenwel een schat aan gegevens waarvan niemand had vermoed dat ze bestonden. Groothedde: "Dat we, aan de hand van enkele vondsten, een hele voorgeschiedenis van steentijdbewoning konden herleiden, bronstijd-begravingen vonden, en ook nog een nederzetting uit de ijzertijd, 2.500 jaar geleden. hadden we totaal niet verwacht. Bovendien troffen we de sporen aan van de eerste verkaveling, uit de 9e en 10e eeuw, die een blauwdruk blijkt te zijn van de verkaveling zoals die vandaag de dag nog bestaat."

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 57