BOEKEN EN PUBLICATIES Berkel ZEGEN OF KOPZORG, ZUTPHEN DRIE EEUWEN GARNIZOENSTAD BERKEL, MIJN LEVEN ALS RIVIER Twee recent verschenen boeken verdienen in deze rubriek alle aandacht. Ze horen beiden om verschillende redenen in een Zutphense boekenkast. De feestdagen komen eraan. Dus wellicht een goed cadeau! ELr ito pv; org; Dit boek is alleen al vanwege zijn vele illustraties een boek om te hebben. Prachtig historisch materiaal, kaarten, foto's, munten, tabellen, tekeningen en schilderijen maken het verhaal over de militairen, die hier vanaf 1607 gelegerd waren, levendig. Heel illustratief is bijvoorbeeld een voorraden- en fouragelijst uit 1821. Vier auteurs, Jan Hendrik Bruseker, Rob Kammelaar, Arend Jan Reijers en Joop Tangerink hebben zich veel moeite getroost om uit de vele bronnen een verhaal te maken dat de betekenis van een garnizoen in de stad duidelijk maakt. Het is geen krijgsgeschiedenis met beschrijvingen van veldslagen. Het accent ligt vooral op het economische en sociale aspect van de aanwezigheid van een garnizoen. Wie er ruimte voor had, nam soldaten in huis, omdat je er een leuke boterham mee kon verdienen. Met een beetje fantasie kan je je wel voorstellen dat daar ook wel nadelen aan verbonden waren. Heel aardig is dan ook de tekening van Johan Daniël de Gijselaar (1795) waarin drie Franse soldaten worden binnengelaten door een hevig geschrokken dienstmeid en heer en vrouw des huizes. Of het schilderij van Maerten Stoop uit 1645 waarbij een ingekwartierde officier zijn laarzen laat uittrekken, terwijl hij een pijp rookt. De keuze van deze illustraties, die niet specifiek op Zutphen slaan, kleurt wel het verhaal in. Het is goed om je te realiseren dat de soldaten dus een substantiële bevolkingsgroep in de stad vormden, tijdens de dienst en in hun vrije tijd. Denk ook aan de aanwezigheid van paarden en het houden van oefeningen in en om de stad. Veel soldaten namen hun gezinnen mee en soms bleven die achter als de soldaat werd overgeplaatst. Soldaten in de stad betekende ook een levendige prostitutie. Bordeelbezoek was weliswaar verboden voor soldaten, maar daar liet men zich niet door weerhouden. Geslachtsziekte was een punt van zorg. Dat bewijst een vergelijkende tabel van aantallen soldaten met geslachtsziekte in Zutphen, Arnhem en Deventer van 1850 tot 1879. Regelmatig kom je in het boek mooie oude woorden tegen zoals schuinsmarcheerders, lichtekooien, stokkeknecht of de provoost geweldiger (cipier van de miltaire gevangenis). Wat dacht u van het woord zoetelaar? Dat is een verkoper van sterke drank en tabak. Het zou leuk zijn als een schrijver dit materiaal nog eens gebruikt om een mooie historische roman over een personage in de garnizoenstad te schrijven. Te koop bij de Historische Vereniging Zutphen en bij de Zutphense boekhandels voor 15,- Een totaal ander boek is het tweetalige boek over de Berkel, in het Duits geschreven door Doris Röckinghausen en vertaald door Sander Grootendorst. Het boek biedt een poëtisch verhaal over een stuk drijfhout, dat in 1780 stroomafwaarts de Berkel af gaat vanaf Billerbeck tot Zutphen, 115 km lang. Onderweg gebeurt er van alles en wordt zowel de rol van de Berkel in de geschiedenis als haar geografische ligging en haar directe omgeving belicht. Het stuk drijfhout is de hoofdpersoon en maakt onderweg van alles mee. Als de boot aan het drijfhout voorbijtrekt, gutst een grote boeggolf aan land. Het hout kan zich weer bewegen, weer gehoor geven aan de lokroep van de zee. Maar het getrommel van de druppels begint ook pijn te doen. In een volgende golf floept het over de dam naar de andere kant. Daar liggen de boten en de vlotten van zijn vrienden, die in de opstekende wind vervaarlijk heen en weer schommelen en zichzelf knarsend in de weg zitten. In dit stuk van het verhaal gaat het over een overstroming van de Berkel in Borculo en Zwiep. Regelmatig komt het stuk hout historische figuren tegen aan de oever van de Berkel. Zijn reis eindigt in een struik een paar meter voor de Berkelruïne. Daar ligt het twee eeuwen lang en zou er nog liggen als niet de schrijver van het verhaal het stukje drijfhout naar de IJssel brengt. Het boek nodigt uit om de hele route per boot, fiets of te voet een keer af te leggen en zelf de schoonheid te ervaren. Deze rivier heeft veel kunstenaars en dichters geïnspireerd. Dat blijkt uit het tweede deel van het boek met schilderkunst en poëzie. Zowel Duitse als Nederlandse kunstenaars en dichters hebben een bijdrage geleverd aan het Berkelboek. Het derde deel is gewijd aan bijzondere fotografie en het laatste gaat over de meer recente geschiedenis en het heden van de Berkel. Het boek is te koop in verschillende Zutphense boekhandels voor 26,95 Agnes van Brussel Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 56