De Ruerpot Kleurgebruik op de gevel en restauratie. In principe ben je verzekerd voor herstel in oude staat, maar dit was wel een moment waarop je na moet denken of je de pui niet wil verfraaien. Daarom werd monumentenadviseur Agnes Koster-de Lange erbij betrokken. Ook al is dit pand geen officieel monument, het staat op de Houtmarkt en is beschermd stadsgezicht. Zo op het oog ziet het er niet bijzonder uit. Op de gevel stond het jaartal 1963, maar dat zegt lang niet alles. Het pand is al sinds 1927 in eigendom van de familie Teunissen. "Mijn grootvader en vader hadden er een slagerij. Zelf heb ik ook nog in de slagerij gewerkt. In 2001 is de slagerij gestopt en daarna werd de winkel verhuurd en woonde ik erboven." Han weet ook te vertellen dat het pand oorspronkelijk een van twee identieke panden was. De balken binnen dateren volgens Han uit de vijftiende eeuw. in de winkelpui, passend bij de historische gelaagdheid van deze pui." Ook het kleurgebruik draagt bij aan het monumentale karakter. Met Han Teunissen bekijkt ze de verschillende mogelijkheden bij bestaande winkelpanden in de binnenstad. Ze komen tot een keuze van de volgende kleuren: De gevel: zandsteen kleur; goot en kozijnen: crème wit; ramen verdieping: Zweeds rood; winkelpui: crème wit; bovenlichten winkelpui: licht olijfgroen; winkeldeur: olijfgroen. Vaak wordt gedacht dat alleen standgroen en crème-wit de juiste kleuren zijn voor een monument. Maar door de eeuwen heen zijn de panden in de binnenstad in tal van kleuren geschilderd. Agnes Koster is expert in kleurgebruik bij monumenten en zorgt ervoor dat het een stuk uitbundiger mag. Straks neemt Houtmarkt 53 een opvallender plek in op de Houtmarkt. Met Agnes Koster werd de geschiedenis van het pand bestudeerd. Oorspronkelijk vormde het huis het linkerdeel van het grotere middeleeuwse dubbelhuis 'De Ruerpot' genaamd. In 2001 bezocht bouwhistoricus Jeroen Krijnen het pand, naar aanleiding van werkzaamheden aan een trappenhuis. Hij kwam tot de verrassende ontdekking dat de oorspronkelijke eikenhouten constructie vrijwel volledig bewaard is gebleven. In zijn artikel in de Nieuwsbrief Monumentenzorg van juli 2001, heeft hij het over een mogelijke datering in de 14e eeuw. Hij constateert dat het pand een tweedelige kelder heeft met tongewelven. Verder ziet hij sporen terug van een langspantconstructie samen met het oorspronkelijke huis op Houtmarkt 51, De Lange Wanne. Dit duidt op een bijzonder diep huis, dat er ongeveer uitgezien moet hebben zoals Zaadmarkt 85. Helaas is de middeleeuwse kap van beide panden verdwenen toen de rechterhelft van De Ruerpot werd gesloopt. Nog een aardige verrassing was de beschildering, die tevoorschijn kwam op de balken, daar waar de 18e eeuwse omtimmering was verdwenen. Het gaat om een lichtkleurige rankenbeschildering op een steenrode ondergrond. Die beschildering dateert de bouwhistoricus op de tweede helft van de zestiende eeuw. Genoeg reden om de opbouw van de gevel extra zorg te geven. Dit is niet zomaar een pand in Almere maar een pand met geschiedenis op een historische plek. "Een pui op deze plek heeft meer reliëf nodig dan een moderne pui," licht Agnes Koster toe. "Concreet betekent dit het toepassen van meerdere houtmaten Nog een paar maanden, dan kunnen Han en Jolanda Teunissen terug naar hun huis. Ook de pizzeria keert straks weer terug. Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 51