Het was 22 juli, vrijdagmorgen 9.15 en Han Teunissen zat rustig zijn krantje te lezen. Hij had een vrije dag en begon dus aan een ontspannen lang weekend. Dat pakte anders uit. Zijn vrouw, Jolanda keek even naar buiten en zag aan de overkant een heftig gebarende medewerker van Talamini. "Brand in de pizzeria beneden" was de boodschap en ook Han liep naar het raam. "Dit was geen geintje." De restauratie Brand op de Houtmarkt Beiden raapten de meest noodzakelijke spullen bij elkaar en gingen snel naar de uitgang aan de Naadzak. Han: "Ik was niet in paniek en eigenlijk had ik niet meer meegenomen dan wat ik normaal in mijn zak stop. Ik was ervan overtuigd dat de brand niet boven kon komen. Ik had namelijk in 2001 een brandwerend plafond aan laten brengen en had alle vertrouwen dat de brand ons bovenhuis niet kon bereiken. Bij het verlaten van het pand voelde ik nog even aan de deur van de pizzeria. De hitte daarvan vertelde genoeg. De brandweer was er snel bij en sloeg de winkelruit in. Zowel aan de Houtmarkt als aan de achterzijde in de Naadzak stond een brandweerwagen met hoogwerkers. De hitte was zo enorm dat het onmogelijk was om het pand binnen te gaan. Je zag geen vlammen, maar wel een enorme rookontwikkeling. De panden van de buren moesten ook ontruimd worden en iedereen werd opgevangen door een team van de gemeente in de Wijnhuistoren. Han: "Mijn hoop dat de bovenverdieping gespaard zou blijven werd in de loop van de dag de bodem in geslagen. Ik zag de brandweer met een kettingzaag naar boven gaan." Wat bleek het geval? Door de hitte waren er stukken van de muur geknapt uit de muur en was er een spleet naast het plafond gekomen. Hierdoor kon de brand zich naar boven uitbreiden. Achter de betimmering brandde het door tot bovenin het huis. De bovenramen stonden op een kiertje en gaven de brand nog extra kracht. Op twee verdiepingen werden er stukken uit de vloer gezaagd. Zo kon de brand gelokaliseerd worden en bedwongen. Om 16 uur s middags kwam het sein 'brand meester'. Han en Jolanda Teunissen mochten om 17 uur nog even naar binnen. "Wat een puinhoop. We pakten nog wat spullen in een klein tasje en kregen onderdak bij mijn broer. Nu kan ik concluderen dat het brandwerend plafond ons wel gered heeft. Ik was ook blij met de tip van Wim Zeijlemaker, eigenaar van het pand aan de Lange Hofstraat, dat recent is afgebrand, om een contra-expert in te huren. Die heeft me veel werk uit handen genomen." De pizzeria, Pizza Place, vond gelukkig snel onderdak in het pand van de Toko in de Laarstraat. Die was kort daarvoor verhuisd naar een pand achter het station. Han en Jolanda Teunissen konden een bungalow in Bronsbergen huren en pakten zo snel mogelijk het gewone leven weer op. Han: "De dinsdag na de brand ben ik gewoon weer als slager aan het werk gegaan." Nu moesten er plannen komen voor herstel IZutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 50