Pakhuis 'De Biervoerder' Het restauratieavontuur van de familie Groothedde "Tijdens onze vakantie vorig jaar zomer hoorden we het. We liepen we op de stadsmuur van Nördlingen in Beieren. Op dat moment ging de telefoon en kregen we bericht van de makelaar. De koop was gesloten! Nieuwstad 36 was van ons. Het restauratieavontuur kon beginnen." Eveline en Michel Groothedde met hun kinderen, Mechteld (11) en Frank (13) popelden om naar huis te gaan. Ze hadden er alle vier veel zin in. De kinderen zijn geboren in het huis De Leye aan de Lange Hofstraat dat Eveline en Michel in 1998 al restaureerden. Terug naar de binnenstad was een wens van het hele gezin. Er moesten nog wel wat 'dingetjes' gebeuren, zoals de verkoop van hun huis aan de Frans Halslaan en alle formaliteiten die horen bij de aankoop van een huis, maar dat ging vlotter dan was verwacht. Zo vlot dat het hele gezin tijdelijk huisvesting moest zoeken om nog een jaar te overbruggen. Ook dat lukte. Het is een jaar later, eind september 2016 en we staan op de Nieuwstad voor een prachtig steenrood pakhuis met groene luiken. "We hebben al een naam voor het huis," vertelt Eveline: "De Biervoerder'. Dit huis is in 1629 gebouwd door Herman Sackers, bijgenaamd 'biervoerder' die het gebruikte als een pakhuis voor bier en andere handelswaren. Vrijwel zeker runde Herman er ook een herberg. Hij bouwde een volwaardig huis op een lege plek, waar eerder een middeleeuws huis uit circa 1400 had gestaan. Het is niet duidelijk waarom dat huis in 1525 is gesloopt." Hij bouwde zoals in die tijd gebruikelijk. Een tongewelfde kelder, een hoge ruimte op de begane grond aan de straatzijde, een lage ruimte erachter met een insteekverdieping waarbij je door een raampje in de winkel kon kijken, een opslagverdieping, een zolder en een vlieringzolder met hijswiel.De gevel is nu echt een parel in de Nieuwstad. Ongelofelijk als je denkt aan het bescheiden edelstenenwinkeltje, dat enkele dames er tientallen jaren dreven. Eveline was er wel eens in geweest met Mechteld om een zakje stenen te kopen voor een verjaardagscadeautje. Het leek wel of de dames hun best deden om niet op te vallen. Op een dag fietste Eveline toevallig langs en haar oog viel op de lege verdieping en een brieve op deur. Correspondentie moest naar St. Elisabeth Gasthuis. Ik belde Michel en hij nam contact op met een makelaar." Al snel was duidelijk dat het pand door de broer van de eigenaresse in de verkoop was gedaan. Kort daarna overleed ze. Het huis wachtte op een nieuwe eigenaar. Vondsten "We kwamen terug van de notaris met de sleutel en begonnen direct maar eens aan het sloopwerk." Michel: "We trokken de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 4