Een bescheiden kerk in de Beukerstraat De Lutherse kerk in Zutphen is ontstaan uit het huis, de schuur en de binnenplaats van een stadsboerderij. Hoewel het pand er nu wel uitziet als een kerk, valt het nog steeds niet op tussen de winkels in de Beukerstraat. Verbouwingen Als je het niet weet loop je zo aan de kerk voorbij. Ingeklemd tussen de kaasboer en een sieradenwinkel staat het bescheiden kerkgebouw waarin de Lutherse gemeente van Zutphen haar godsdienstoefeningen houdt. Dat gebeurt al vanaf 1694. Voor die tijd kwam de gemeente samen op verschillende locaties in de stad. Vaak bij gelovigen thuis en ook nog in het geheim. De volgelingen van Maarten Luther, die in 1517 zijn 95 stellingen tegen de aflaat op de deur van de slotkerk van Wittenberg nagelde, mochten geen samenkomsten houden. De officiële godsdienst was in die tijd de gereformeerde leer, gedicteerd door de Fransman Johannes Calvijn. In 1694 was het tij gekeerd en kon eindelijk een eigen kerkgebouw worden gesticht. De toenmalige kerkenraad kocht het pand uit een boedel. Na de verbouwing was aan de voorzijde niet te zien dat het hier om een kerkgebouw ging. Het bleef een woning, met een bijzondere middeleeuwse kelder eronder. Alleen de achterzijde werd als kerkgebouw ingericht. Het voorste deel was het woonhuis van de predikant. Dat was tenminste de bedoeling. In de praktijk bleek een kerk met het 'voorhuis' als pastorie verre van ideaal. Al in 1775 komt aan deze ongewenste situatie een eind als ds. Koopman de woning, onder protest van de kerkenraad, achter zich laat en elders in de stad een woning betrekt. Vijftien jaar later wordt op de bovenste verdieping van het leegstaande voorhuis het orgel gebouwd. Tot 1910 hebben er verschillende inwendige verbouwingen plaatsgevonden, waardoor de binnenplaats werd opgeofferd aan ruimte voor een kosterij. Helaas zijn de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 48