HET WORDT SMULLEN Prachtig. Cor Witbraad In Roubaix hadden ze een zwembad over en ze besloten het om te bouwen tot museum. Ik was er kort geleden. Over de collectie was ik niet echt enthousiast, maar over het gebouw des te meer. Overduidelijk Jugendstil, overduidelijk een voormalig zwembad ook. In Wassenaar had een bemiddelde heer een kunstcollectie over. Hij wilde die graag aan de mensheid tonen, tastte ruim in zijn goed gevulde buidel en er kwam een museum. Voorlinden. Ik heb het nog niet met eigen ogen kunnen aanschouwen, maar de berichten zijn juichend. In Zutphen lag het anders. Daar waren al musea, twee, allebei van de gemeente en die moest bezuinigen. Op alles en dus ook op de musea. Maar, te rigoureus korten op de begroting van de musea kon wel eens hun einde betekenen. Wat was wijs? Er kwam - zoals zo vaak als de nood hoog is - een plan. Door de musea samen met andere culturele instellingen in één cultuurcluster te huisvesten, konden de kosten worden teruggebracht en daardoor ook de kortingen op de subsidies. Voor de samenklontering was wel wat geld nodig, maar daarvoor wilde de gemeente wel putten uit een van haar spaarpotjes. Het plan bleek voor Zutphen een brug te ver. Niet iedereen kon zich erin vinden, zeer zeker niet, en het ging niet door. Na aardig wat gedoe (om het maar een naam te geven) werd een nieuw plan gesmeed en dat plan vindt momenteel zijn realisatie: de musea vestigen zich samen met de gemeentelijke Archeologische dienst in het stadspaleis het Hof van Heeckeren, met de ingang aan het 's Gravenhof. Een cluster van twee dus, maar met de mogelijkheid van uitbreiding met de overbuurman op het 's Gravenhof, de in ontwikkeling zijnde 'culturele Walburgiskerk' inclusief De Librije. Inmiddels heeft het interieur van het Hof van Heeckeren een metamorfose ondergaan. In een van de zijvleugels bevinden zich de werkruimtes van Archeologie en op zolder, onder het oude dak, die van de musea. Die zijn beide inmiddels in gebruik. De overige ruimtes zijn binnen afzienbare tijd tentoonstelling-fahig. Bij mijn laatste bezoek aan het pand, half oktober, werden zelfs al, in de kelder, de eerste vitrines opgebouwd. Achter de vitrinebouwers aan zullen de medewerkers van de musea de tentoonstellingen inrichten. Ook het paviljoen dat in de tuin moet verrijzen (met de feitelijke toegang tot de musea, de museumwinkel en het auditorium) vordert; de vloer is gelegd, de lichte opbouw volgt later dit jaar. Dat er ook een fraaie tuin komt, daarvan is nog niets te zien, he-le-maal niets. Maar zorg daarover is nergens voor nodig, werd mij toegefluisterd. Het budget voor het Hof van Heeckeren is beperkt, zeker vergeleken met die van andere musea. Voorlinden, bijvoorbeeld, had ruim twintig miljoen te besteden en de Lakenhal in Leiden, die ook net zijn deuren gesloten heeft om te worden gerestaureerd, heeft ongeveer evenveel euro's in de knip. Zo bezien is het voor het Hof van Heeckeren dus geen vetpot. De gemeente Zutphen en de provincie Gelderland hebben samen bijna acht miljoen op tafel gelegd en de sponsors (waaronder de Vrienden van de musea) ruim acht ton. In totaal is er dus zo'n negen miljoen beschikbaar. Minder dan twintig dus, maar toch gaat het daarmee lukken om voor onze musea een fraaie huisvesting te realiseren. Groots wordt het niet, passend wel, passend voor Zutphen. Museumdirecteur Tiana Wilhelm typeerde de nieuwe musea onlangs als 'een snoepje' en daar sluit ik me bij aan. Het wordt smullen voor de Zutphenezen en Zutphenaren. Én voor de toeristen. Tuurlijk. Reageren: corwitbraad@kpnmail.nl Vriend worden: vriendenmuseazutphen.nl Zutphensepracht.nl 47

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 47