VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK AFD.ZUTPHEN M De betrokken architect is vermoedelijk Derk Jan van Loo. 'In Lochem staat ook een oud postkantoor dat rond deze periode verbouwd is. Daarvan weten we dat Berlage erbij betrokken was. Daarvoor is hier in Zutphen helaas geen bewijs gevonden', aldus Schuitemaker. Volkshuis Over de functie van het pand in de beginjaren is weinig bekend. Volgens Mark Schuitemaker en voormalig bewoner Steven Prost was er in de 19e eeuw een postkantoor gevestigd. In het Stadsarchief is daar geen bevestiging voor gevonden. In 1898, bijna 120 jaar geleden, kreeg het pand haar huidige functie en werd het Zutphense Volkshuis opgericht door de landelijke Volksbond tegen Drankmisbruik. Bier, jenever en wijn werden vanaf dat moment niet meer geschonken. In de begindagen werden er ook loonzakjes uitgedeeld. Omdat er geen alcohol werd geschonken en vertering niet verplicht was, konden de mannen dus de inhoud van hun loonzakje mee naar huis nemen in plaats van het om te zetten in alcoholische versnaperingen. Hoewel Het Volkshuis jarenlang een hotelfunctie heeft gehad, is daar in 2008 definitief een einde aan gekomen. Schuitemaker: 'Vanwege de wet- en regelgeving moesten we zoveel investeren dat we hebben besloten het hotel te sluiten.' Al vanaf 1988 werken er in Het Volkhuis mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt en sinds 2014 wordt er ook weer alcohol geschonken. 'In de tijd dat mijn vader uitbater was, was daar ook al sprake van', zegt Prost. 'Maar mijn moeder was nogal een strabante vrouw en zei: 'Zodra er hier alcohol naar binnen komt, loop ik er aan de achterkant weer uit. U begrijpt, alcohol is er in die tijd nooit gekomen.' De verbouwing van 2010 In 2010 is het interieur volledig gerestaureerd onder leiding van binnenhuisarchitect Henk Hammers. Schuitemaker: 'Zijn uitgangspunt was de pui uit 1926. De bijzondere belijning van de gevel zie je onder meer terug in de lampen die net als de raampartijen drie horizontale lijnen bevatten.' Tijdens de verbouwing kwam vooral aan het licht hoeveel aanpassingen er door de jaren heen zijn gedaan. 'Neem het plafond. Die was in 2009 ongeveer net zo laag als waar nu de bovenkant van de nieuwe lampen zit. We hebben meerdere lagen weg moeten halen voordat we bij de bovenste laag van riet, stro en kalk kwamen.' Die laag herinnert oud bewoner Steven Prost zich nog maar al te goed. 'Ik stapte herhaaldelijk mis, waardoor mijn voet door die kalklaag ging.' Tijdens de verbouwing stuitte Schuitemaker ook op een aangename verrassing: 'Op de muren in de zaak zaten platen van hardboard. Toen we die weghaalden, kwamen er twee mooie schouwen en een oude lambrisering tevoorschijn. Die hebben we behouden omdat ze heel goed bij de uitstraling van het pand passen.' Geboren in de kelder Steven Prost (72), zoon van voormalig uitbater Gerrit Prost, groeide op in Het Volkshuis en kent er elke vierkante centimeter. Hij kwam er zelfs ter wereld. 'Ik ben geboren op 1 oktober 1944 in de gewelvenkelder onder Het Volkshuis. Dat was tijdens de bombardementen op Emmerich. Die waren zo heftig dat mijn ouders, broer en zus schuilden in de kelders onder het pand.' Prost kijkt terug op een veelbewogen jeugd. 'Mijn allereerste herinnering aan dit pand is dat ik vanuit een raam keek naar de brand van de Walburgistoren in 1948. Dat heeft erg veel indruk op me gemaakt. Toen ik hier woonde zag het pand er een stuk eenvoudiger uit. Achterin zat nog een touwliff. Dat was machtig mooi speelgoed waarin ik mezelf ontelbaar veel keren naar boven heb getrokken. En in het midden, ter hoogte van de pilaren en de huidige kassa, zat vroeger een glazen wand met schuifdeuren. In het achterste deel stond een ronde tafel waar door de stamgasten de Zutphense politiek besproken werd. En ik herinner me ook nog dat het hier soms wel een dagopvang leek. Omdat je niets hoefde te verteren, zaten arme mensen hier in de winter lekker de hele dag warm binnen. Ook schooljeugd kwam er veel, net als markthandelaren. Prost verliet in 1986, na zijn eerste huwelijk, Zutphen. Hij hertrouwde en woont sindsdien in Renkum. Maar zijn herinneringen aan zijn ouderlijk huis zijn, nét als Het Volkshuis zelf, nog altijd springlevend. Brigiet Bluiminck

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 45