Het Volkshuis: Amsterdamse School in 19e eeuws pand Het Volkshuis op de Houtmarkt is een begrip in de stad én ver daarbuiten. Is het niet vanwege de appeltaart, dan wel vanwege het feit dat in het pand nog het enige echte Volkshuis van Nederland is gevestigd en er al generaties lang koffie wordt gedronken. We doken in de bijzondere geschiedenis van het pand en haar bewoners. Amsterdamse school Zoals altijd is het gezellig druk in Het Volkshuis. De sfeer is gemoedelijk en het weer buiten zorgt ervoor dat de koffie en thee extra lekker smaken. Directeur Mark Schuitemaker vertelt over het bijzondere pand waaraan hij sinds 2006 verbonden is. 'Aanvankelijk waren dit verschillende panden. Dit zie je goed terug in het middenstuk van de zaak waar het plafond een stuk lager is. Hier was oorspronkelijk geen bebouwing, maar een open ruimte tussen het pand aan de Houtmarkt 62 en de Rode Torenstraat 27. Wanneer beide panden werden samengevoegd is onbekend. Tegenwoordig kijk je achterin de zaak letterlijk in de keuken van Het Volkshuis, maar vroeger was dit de woonkamer van onder meer de Familie Prost die hier van 1908 tot 1964 woonde en het toenmalige hotel en Het Volkshuis bestierden. Eerst Johan Adriaan Prost en vanaf 1942 zijn zoon Gerrit Prost.' Het pand aan de Houtmarkt 62 werd gebouwd rond 1800 1840. Het exacte bouwjaar is, ook met de eerste kadastrale kaart uit 1832, niet precies te achterhalen. Het huis heeft uit die tijd een brede gepleisterde lijstgevel met in de kroonlijst een fries met triglyphen. Aanvankelijk was het een vrij saai pand tot de verbouwing van 1926 waarbij de gevel is vervangen door het Amsterdamse Schoolontwerp zoals we die nu nog steeds kennen. Kenmerkend daarvoor zijn het metselwerk en dito houtwerk waarin drie horizontale lijnen terug te vinden zijn. Deze sterke horizontale oriëntatie zie je ook terug in de opvallende raampartijen met glas-in-lood én sinds 2010 ook in het interieur. Zeer opvallend is het aparte lettertype waarmee de woorden Volkshuis en Koffiehuis op de gevel zijn gevormd.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 44