De SCHAT VAN BAKKERIJ KELDERMAN Turfstraat 4 Verbouwing in de kelder 16e eeuws of nog vroeger? Van 2002 tot en met 2007 woonde ik in het pand aan de Turfstraat 4, boven Bakkerij Leo Ebbers. Als bewoner van het pand mocht ik begin 2005 meewerken aan 'De Zoektocht', een nieuw programma van de AVRO, waarin de presentator zelfstandig tijdens de opname achter de historie van een bepaald pand moet komen. Roeland Kooijmans was de presentator van het programma en hij zocht steun bij de Zutphense stadsarcheoloog Michel Groothedde en de werkgroep Bouwhistorie Zutphen. Roeland woonde zelf in Zwolle en vertelde me later dat hij door deze uitzending met zijn gezin verhuisd is naar Zutphen. Zo gecharmeerd raakte hij van de stad. Dankzij dit programma kon ik het complete onderzoek naar de historie van de Turfstraat 4 van heel dichtbij volgen. Ik was verbaasd dat een pand zo'n rijke geschiedenis kan hebben. Uit archiefonderzoek bleek dat er in februari 1932 sloop- en graafwerkzaamheden werden uitgevoerd door een lokaal aannemersbedrijf in de kelder aan de Turfstraat 4. In het pand zat toen de bakkerij van Jan Kelderman. Jan was vrij lang, te lang voor de gewelvenkelder uit de16e eeuw. Hij wilde de kelder graag gebruiken bij de bakkerij, maar niet steeds hoeven bukken. Dus besloot hij de gewelven in de kelder weg te breken. Hij wilde ook de verouderde bakkersoven vervangen voor een modernere oven. De bakkerij liep goed. Hij kon het zich permitteren. De gewelven en de oude bakkersoven werden gesloopt. De resten van de fundering werden verder uitgegraven. Eén van de gravers stuitte daarbij op een lap stof. Toen hij het eruit wilde trekken bleek het een flink gewicht te hebben. Wie schetst zijn verbazing toen het een pakket met munten bleek te zijn. Er kwam een flinke hoeveelheid zilveren munten tevoorschijn. Later bleek bij onderzoek dat het om Leeuwendaalders en Philipsdaalders ging uit de jaren 60 en 70 van de 16e eeuw. Zilveren munten die dus a&omstig waren uit de Spaanse tijd. De vinders en aannemer kregen elk één munt en de overige munten, circa 25 stuks, kwam in het bezit van de eigenaar van het pand. Deze munten zijn destijds verdeeld onder de erfgenamen van Jan Kelderman. Maar wie had de schat ooit begraven? Wanneer je goed naar het pand kijkt, zie je op het eerste gezicht niet meer dan een klassiek woonhuis uit de 16e eeuw. Het geheel bestaat uit een kelder, een hoge begane grond met insteek (entresol), een verdieping, een tweede verdieping en een zolder onder een steile kap. Het pand is slechts zeven meter diep en heeft geen achterplaats. Op de voorgevel, tussen de begane grond en eerste etage, is aan de linkerzijde het jaartal 1579 aangegeven. Toch blijkt het pand nog een veel langere historie te hebben. Op de zolderverdieping geeft

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 42