Kleur in de stad VOORWOORD www.zutphensepracht.nl De meest kleurrijke Zutphense Pracht ligt voor u. De cover toont het pand 'De Biervoerder', dat schittert aan de Nieuwstad. Verderop in het blad vindt u nog zo'n kleurrijk pand op de Groenmarkt. Is dit een nieuwe trend en hoe verhoudt zich dat tot de eisen die vanuit monumentenzorg worden gesteld? Moet het niet altijd monumentengroen en crème wit zijn? Gelukkig niet (meer). Volgens gemeentelijk monumentenadviseur Agnes Koster heeft ieder gebouw zijn eigen kleurgeschiedenis en die was vaak kleurrijker dan in de tegenwoordige tijd. Met de eigenaar van een pand gaat ze op zoek naar een kleurenpalet, dat past bij de geschiedenis van het pand en de omgeving. Dat kan heel verrassend zijn. Een mooi voorbeeld is ook de Witte Toren, Deventerweg 93. Bij restauraties worden de oude stenen bloot gelegd. Dat is interessant omdat de stenen veel vertellen over de bouwtijd. Toch moeten we niet vergeten dat muren en nissen vaak na het metselwerk gepleisterd en beschilderd werden. Lees daarover het verhaal over Groenmarkt 1 en 3 en de schitterende Romano-Gotische vensternissen, gedateerd tussen 1290 en 1310. Genoeg redenen om nog meer kleur in de stad aan te brengen. Op de cover zie je niet alleen het pand 'De Biervoerder', maar ook de toren van de Sint Jan, monument van het jaar. Met een beetje chauvinisme durf ik wel te zeggen dat in deze toren de oudste klokkestoel van Nederland staat. Berthil van den Brink, Hendrik Haafcens en Mark Schuitemaker beklommen de toren om te kijken of de toren toegankelijk gemaakt kan worden voor publiek. Voor mensen zonder hoogtevrees is dat een mooie ervaring. Maar eerst moet er geld op tafel komen voor de broodnodige restauratie. De Sint Jan verdient uw gulle gift. Deze Zutphense Pracht, nummer 10, is een jubileumnummer. Vijf jaar geleden begonnen Berthil van den Brink en ik aan de klus om in opdracht van het Wijnhuisfonds en de Gemeente een magazine te maken. Sindsdien zijn we allebei met andere ogen gaan kijken naar de stad. Niet alleen naar onze eigen stad. Ik kijk ook anders naar mijn geboortestad Leiden en onlangs was ik nog in Dordrecht, allebei prachtige oude steden. Ook in die vergelijking ben ik trots op Zutphen, omdat er zoveel panden mooi gerestaureerd zijn en de binnenstad niet ontsierd wordt door schreeuwerige puien en reclameborden. We hebben veel te danken aan het Wijnhuisfonds dat al vroeg (volgend jaar negentig jaar geleden) begon met aankoop en restauratie. En aan de gemeente voor haar zorgvuldig erfgoedbeleid. Niet voor niets is de gemeente Zutphen genomineerd voor de BNG Bank Erfgoedprijs, een prijs voor het beste beleid op het gebied van erfgoed. Agnes van Brussel Hoofdredacteur Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur: Redactiecommissie: Redactionele bijdragen van: Vormgeving en marketing: Fotografie: Advertenties: Redactieadres: Agnes van Brussel Jeroen Krijnen, bouwhistoricus Gemeente Zutphen, Marieke Schriks, bestuurslid Stichting Wijnhuisfonds. Nicolien van Doorn, Ton van Ingen Schenau, Johan Bosveld, Constant Willems, Jeroen Krijnen, Hendrik Haafcens, Brigiet Bluiminck, Emy Vesseur, Jorn Brand, Sander Grootendorst, Berthil.nl Grafische vormgeving Regionaal Archief Zutphen, Gemeente Zutphen, bewoners, Zutphense Pracht, Silvia Heijl, Johan Bosveld, Frits van Schagen, Berthil van den Brink Stuur een e-mail naar info@zutphensepracht.nl of bel 0575 - 785 670 Stichting Zutphense Pracht, Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. www.zutphensepracht.nl Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 3