kennis door ervaring onumenten dviesbureau eijzer Architectuur en poëzie Bureau gespecialiseerd in het voorbereiden en begeleiden van onderhoud en restauratie aan monumentale panden in particulier bezit Tel: 06 1123 9466 info@monumentenadviesbureaukeijzer.nl www.monumentenadviesbureaukeijzer.nl van de Waterstraat en de Bakkerstraat kreeg een voltreffer. Daar woonde de familie Nijhof boven hun meubelmakerij. Tijdens het bombardement vluchtten zij de kelder in. Een keldermuur stortte in en een zware kast viel om. Moeder Nijhof en de kinderen konden uit het puin kruipen, maar vader Nijhof zat klem. Omdat er een gasleiding geknapt was, durfde niemand de kelder meer in. Totdat twee Duitsers hun gasmaskers haalden en vader Nijhof uit de kelder bevrijdden. De vijand had zijn leven gered. De wandeling Architectuur en Zutphen is vooral een wandeling voor lie&ebbers van bouwhistorie. Zutphen is niet alleen bekend vanwege haar middeleeuwse binnenstad. Er zitten ook fraaie panden uit tal van andere perioden in de stad. Zo'n straat als de Oude Wed (achter de IJsselkade) bijvoorbeeld. Daar komt u vast nooit. In 1950 is daar een rijtje drive-inwoningen gebouwd en vlak daarachter staat een fraai gerestaureerd koetshuis behorende bij een herenhuis aan de IJsselkade gebouwd rond 1860. Nog een voorbeeld: de wandeling Literair Zutphen. Is het u al opgevallen dat op diverse plekken in Zutphen gedichten op de muur staan? Dit is een initiatief van de Zutphense dichter Henk Gombert. De plekken van die gedichten vormen met een aantal plekken, dat herinnert aan schrijvers en dichters, een mooi spoor door de stad. Denk maar aan J.C.Bloem, Paul Rodenko, Robert van Gulik, Sir Philip Sydney en natuurlijk Ida Gerhardt. Ze zijn allen op een of andere manier met Zutphen verbonden. Hoezeer heeft deze kleine stad allure.staat geschilderd in de Gravinnehofsteeg. Het is een dichtregel van Ida Gerhardt uit haar dichtbundel Dolen en dromen. Dit muurgedicht is een afscheidsgeschenk van de Zutphense gemeenteraad aan burgemeester Arnold Gerritsen die in februari 2016 afscheid nam nadat hij 17 jaar burgemeester was geweest. De wandeling brengt u ook in de nieuwe haven van Zutphen. Het is een plek om even lekker aan het water te zitten en het gedicht van voormalig stadsdichter Tim Pardijs te lezen. Dit zijn nog maar zes van de vijftien themawandelingen die u kunt lopen. Neem er rustig de tijd voor. En probeer ook zonder stadswandeling variatie te brengen in uw dagelijkse routes. Daar knap je van op. Alle vijftien wandelingen zijn te koop bij de VVV a 2,- per stuk. Agnes van Brussel Varlsij m iuwfljiüjyj Zutphensepracht.nl 37

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 37