Wandelen door Zutphen Blote Manus Schat zoeken Loop eens een andere route! Wat gebeurt er als je alle routes die je dagelijks door je stad loopt zou visualiseren op een plattegrond. Je zou ontdekken dat je een groot deel van de stad links laat liggen. Best zonde eigenlijk. Twee journalisten in Amsterdam deden een klein onderzoek naar de routes die toeristen lopen door de stad. Ze kregen een GPS mee en daarna brachten ze de routes in kaart. Wat bleek, ze liepen allemaal min of meer dezelfde routes. De journalisten bedachten toen een app om daar verandering in te brengen. Maar wat voor toeristen geldt, blijkt ook voor de inwoners van de stad te Daar hoort een mooi verhaal bij. In 1890 jubileerde de toenmalige burgemeester Coenen. Voor de gelegenheid schonk het Zutphense volk hem een fontein. Het werd de Herculesfontein, een bronzen fontein in de vorm van een geknielde Atlasfiguur met het waterreservoir op zijn nek. De fontein werd geplaatst voor het Station Zutphen. Dat bleek wat ongelukkig; de naakte figuur, die de naam Manus kreeg, kwam met zijn blote billen richting de uitgang van het station te staan. Veel Zutphenaren sprak er schande van. Ze ervoeren het als een belediging voor treinreizigers die op blote billen werden getrakteerd als ze het station uitkwamen. Om de billen te bedekken werd er een heg geplaatst. Toen de heg enkele jaren later werd weggehaald begonnen de klachten opnieuw. Het probleem werd uiteindelijk opgelost doordat de Herculesfontein in 1944 bij luchtaanvallen een voltreffer gelden. In Eindhoven bedacht een ontwerper dat hij maar 10% van de straten in zijn eigen binnenstad bewandelde en bracht daar bewust verandering in. Nu loopt hij elke dag anders en merkt een weldadige verandering in zijn stemming. Beide voorbeelden stonden in een artikel van Bregje Hofstede in de Correspondent. Ze besloot zelf ook variatie aan te brengen in haar wandelingen door de stad en concludeert: "Dit is meer dan amusant: het kan een stap zijn naar blijvende veranderingen." In Zutphen merkte ik iets soortgelijks toen ik in opdracht van de Stichting Stadspromotie vijftien themawandelingen mocht maken door Zutphen. Die opdracht heb ik samen met een aantal andere journalisten en vormgever Berthil van den Brink uitgevoerd. Allemaal riepen ze na afloop dat ze zulke verrassende dingen ontdekten en de stad veel beter hebben leren kennen. In eerste instantie maak je zulke routes op papier voor toeristen, maar op deze plek wil er toch voor pleiten om zelf ook eens van je vaste routes af te wijken, wellicht aan de hand van zo'n stadswandeling. Neem bijvoorbeeld de Stadswandeling Beelden in Zutphen. Deze wandeling brengt u in tal van hofjes en straten waar u vast zelden komt. Wist u bijvoorbeeld dat er een beeld, Manus genaamd, staat aan de Paardenwal? kreeg en volledig uiteen spatte. Omdat de bevolking het beeld toch niet helemaal kon missen besloot beeldhouwer Joop te Riele in 1974 een vereenvoudigde, stenen vorm van het beeld Manus te maken. Het beeld werd geplaatst in een plantsoentje op de Paardenwal, netjes bedekt door planten en de beukenhaag, die de woningen van het parkeerterrein scheiden. Een mooie aanleiding voor een verrassende stadswandeling is een uitje met (klein)-kinderen. De stadswandeling Schatzoeken met Jan en Julie brengt je o.a. in het Ravenstraatje bij een winkel die je fantasie op hol brengt. Ik zeg niet hoe de winkel heet, want dat is een vraag die bij de speurtocht moeten worden beantwoord. Wie alle vragen goed heeft krijgt een 'schat' bij de VVV. In de wandeling Hofes in Zutphen zie je veel van de Nieuwstad, de wijk die oorspronkelijke een aparte stad was en in 1312 met Zutphen werd verbonden. De Berkelpoort vormde de verbinding met de Nieuwstad. De Stadswandeling Oorlog en bevrijding, vertelt het verhaal van de tweede wereldoorlog. Onderweg vindt u veel Stolpersteine, struikelstenen, die herinneren aan mensen, meest joden, die zijn gedeporteerd naar een concentratiekamp. De wandeling vertelt ook het verhaal van het bombardement op Zutphen in 1944. Een huis op de hoek 36 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 36