ROMANQ-GOTISCHE NISSEN Bij het strippen van het pand Groenmarkt 3 vond Diederik Rijs de oude zijmuur van Groenmarkt 1 terug, die behoort bij het oorspronkelijke pand dat op de plek van Groenmarkt 1 stond en in 1870 is afgebroken. De vondst van gotische dertiende-eeuwse vensternissen in deze muur is spectaculair te noemen. Constant Willems maakte een gedetailleerde tekening van de linker muurnis zoals ter plaatse opgemeten en de volgende beschrijving 50 100 Vensteropening Bouwhistorisch gezien valt de nis onder de groep romano-gotische nissen die tot ver in de tweede helft van de 13e eeuw voorkamen. Wat opvalt is dat de metselaar aan de linkerkant van de nis geëindigd is met het muurvlak van de gevel, waarna vervolgens de nis terugliggend werd gemetseld. Op die hoek klopt het hele aantal stenen in de hoogte. Dat is aan de rechterkant niet het geval. Het blijkt na nauwkeurig meten dat niet alle stenen in deze gevel even dik zijn. Mogelijk zijn er twee partijen door elkaar gebruikt. Dat hield in dat de metselaar boven aan de rechterzijkant niet goed uit kwam en dat hij daar wat heeft "gefoezeld" om de bovenhoek kloppend te krijgen met de linker hoek. Er is daar een dunne gehakte baksteen gebruikt. Dat is ook hogerop gebeurd, waar de nis zich versmalt. Daar zijn meerdere smalle stukken gemetseld. Toch zal de metselaar deze in onze ogen onnauwkeurige wijze van werken niet zijn aangerekend. Het was immers gewoonte in die tijd om bakstenen gevels helemaal te pleisteren en zelfs te schilderen. Deze gewoonte stopte grofweg in de eerste helft van de vijftiende eeuw. Daarna zien we nauwkeurig uitgevoerd metselwerk dat altijd in het zicht moest blijven. Dat is ook de reden dat het metselwerk binnen in de nis er heel erg rommelig uit ziet. Ook deze nis werd gepleisterd, waarbij men nauwkeurig de vormen van de I I I I 1 I I T ondergelegen bakstenen volgde, en zeer waarschijnlijk voorzien van figuratief schilderwerk, zoals aangetroffen bij een dergelijke nis in een pand aan de Bornhovestraat. Dat wij in onze tijd die gepleisterde gevels ontdoen van pleisterwerk was dus niet de bedoeling van middeleeuwse metselaars! Dergelijke nissen dienden meestal een decoratief doel en er zaten doorgaans geen vensteropeningen in. Maar dat is hier wel het geval. Het nisje links van de middenzuil heeft een bovenkant van rechtop geplaatste stenen, die duiden op de bovenkant van een opening. De i stenen daaronder zijn er in een later stadium in gezet, toen de opening kennelijk geen dienst meer deed. De middenzuil heeft een samengesteld bakstenen kapiteeltje waarboven een in vorm gehakt natuurstenen stukje zit (gestippeld weergegeven). De gevel ging ergens in zijn lange geschiedenis scheurvorming vertonen. Die scheur liep van boven naar beneden door de nis heen en is daarna opgevuld met specie. Die scheur is goed waarneembaar. Hij loopt in de hoge versmalling aan de linkerkant, gaat door de beide spitsboogjes heen en zet zijn weg voort aan de linkerkant van de middenzuil. Zutphensepracht.nl 35

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 35