Groenmarkt 3 Obilot De geschiedenis van Groenmarkt 3 verbleekt een beetje door de vondst van de vensters van het oorspronkelijke buurpand. De gevel oogt ook nog een beetje saai vergeleken bij de panden op 5, 7 en 9. Toch mag de geschiedenis van dit pand niet onvermeld blijven De gevels van nummer 5 en 7 zijn gedateerd in 1629 en 1639. Waarschijnlijk heeft nummer 3 een vergelijkbare gevel gehad en vormden die huizen een eenheid. Dat is goed te zien aan de achtergevels. Vanaf het dakterras aan de achterzijde op de derde verdieping zien nummers 3 en 5 er identiek uit. Rond 1800 heeft Groenmarkt 3 bij een verbouwing een nieuwe voorgevel gekregen. Dat was nodig omdat het pand drie lage verdiepingen kreeg in plaats van de oorspronkelijke hoge begane grond met insteek en één verdieping. Alle ramen in de voorgevel moesten daarom verplaatst worden. Alleen de zoldervloer bleef op zijn oude 17e eeuwse plaats. Ook op de plek van Groenmarkt 3 heeft een vroeger huis gestaan. Begin veertiende eeuw stond hier al een huis met bakstenen muren. Aan de sporen in de kelder zou je kunnen afleiden dat er in de veertiende of vijftiende eeuw een nieuw huis is opgetrokken. De eerste vermelding van een eigenaar is uit 1450. Dan verkopen Andries Yseren Gerytz en zijn vrouw Bele het pand aan de Groenmarkt 3 aan Herbert Schoelre, een beeldhouwer (beldemaker), die er waarschijnlijk ook zijn werkplaats had. In 1595 had het pand een caféfunctie. Dat blijkt uit een koopovereenkomst uit 1595 waarbij ook het brouwgereedschap wordt verkocht. Over de eigenaren zijn geen bijzonderheden te vermelden. Groenmarkt 3 was een sober huis 'voor burgerlui zonder groot aanzien,' aldus Jos Oegema in haar onderzoeksrapport. Kelders Bij de nieuwe inrichting en verfraaiing van de Groenmarkt door de gemeente werd de stoep enigszins verhoogd en kwam de oorspronkelijke toegang tot de kelder in het gedrang. Gelukkig kon het luik iets worden verhoogd en het trapje naar binnen worden hersteld. De kelder is ook van binnenuit bereikbaar via een flink uitgesleten trap uit baksteen en natuursteen. Beneden aangekomen sta je in de kelder van Groenmarkt 3, een schitterende kelder met een kruisgewelf, een kruisribgewelf en een tongewelf. Deze gewelven dateren waarschijnlijk uit de zeventiende eeuw. Ook van het oorspronkelijke 13e eeuwse huis, Groenmarkt 1 is nog een kelder te vinden. Met deze kelder en vensters is duidelijk dat dit huis is gebouwd aan het eind van de dertiende eeuw, de bloeiperiode van Zutphen. De naam van de winkel is eigenlijk heel toepasselijk. Obilot is de naam van een klein prinsesje dat voorkomt in het beroemde middeleeuwse verhaal Parcival. Dat past wel bij een pand met zoveel bouwsporen uit de middeleeuwen. Agnes van Brussel 34 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 34