De vondst Een ambtenaar en een zeerover De plek Diederik had al wat gegevens in handen door een bouwhistorisch rapport van Jos Oegema uit 2005, gemaakt in het kader van haar master architectuurgeschiedenis en monumentenzorg. Onder begeleiding van bouwhistoricus Jeroen Krijnen, had ze al veel feiten over Groenmarkt 3 vastgelegd. Toen de bovenverdieping leeg kwam besloot Rijs om de bovenwoning geheel te strippen. Zijn belangstelling voor bouwhistorie won het van alle praktische en financiële bezwaren tegen zo'n immens stoffig karwei met onzekere uitkomst. Hij werd beloond. Bij het strippen van vele lagen board en behang kwam een muur met twee gotische vensters te voorschijn die tussen 1290 en 1310 gemaakt moeten zijn. Een unieke vondst. Deze muur was de oorspronkelijke zijmuur van Groenmarkt 1. Volgens de bouwhistoricus gaat het om de eerste generatie baksteenbouw. Je ziet in het midden ook nog stukken tufsteen zitten. Op de zolderverdieping zijn onder de dakgoot precies boven de twee genoemde vensters, de onderkanten zichtbaar van nog eens twee hoger gelegen vensters. Op die hoogte is ook de aanzet van de gotische trapgevel te zien. Dit soort vensters zijn ongewoon en wijzen op een zekere rijkdom en voorname Zutphense bewoners. Wie waren dat? Over de bewonersgeschiedenis van Groenmarkt 1 heeft Diederik Ris veel kunnen vinden. Arent Tyenpont is volgens de hertogelijke erfthynsboeken, bewoner van Groenmarkt 1 in 1395. Hij komt ook voor in de stadsrekeningen van Zutphen en blijkt een ambtenaar van Zutphen te zijn. De tweede eigenaar of bewoner, die in de archieven te vinden is (vermelding 1435) was ene Hendrik Bouwman. De derde bewoner van het pand, Splinter Loef, had een kleurrijker bestaan. Hij staat bekend als zeerover. Diederik dook dieper in zijn geschiedenis en ontdekte dat hij inderdaad op de Zuiderzee een Kampens schip gekaapt heeft. In Zutphen was hij actief in de houthandel. Deze Splinter Loef was dus een van de eigenaren van het pand met de 4 grote gotische vensternissen in de achtergevel. De ligging van het pand maakte het interessant voor horeca. Van 1454-1509 is de familie Van Elten eigenaar, die ook de grote herberg 'Het Gulden Hooft' bezit op de hoek van de Groenmarkt tegenover het Wijnhuis. Vanaf begin 1500 wordt er in de archieven van een herberg gesproken en vanaf 1527 met de naam 'De Smack'. Zo dichtbij de Marspoort en de IJssel waren het pand ideaal voor een 'tapperij'. Waarschijnlijk hielden beurtschippers, die met hun platbodemboten aanlegden hier ook kantoor, om vrachten te boeken of passagiers. De schippers vervoerden hun vracht naar Amsterdam en Rotterdam en stopten waarschijnlijk in Deventer, Zwolle en Kampen. Zutphen ontstond aan de oever van de IJssel, nabij een van de mondingen van de Berkel. De IJssel is in de loop van de eeuwen verder naar het westen opgeschoven. Op de stadsplattegrond van Nicolaas Geelkercken uit 1639 kan je goed zien dat de panden Groenmarkt 1 en 3 vlak achter de in 1390 gebouwde Marspoort stonden en vlak bij de IJssel. De Marspoort (waarvan je de contouren nog kunt zien in het wegdek) vormde de uitvalsweg naar het westen via een veer over de IJssel. In 1485 werd het veer vervangen door een vaste brug. Wie nu naar de panden Groenmarkt 1 en 3 kijkt ziet grote verschillen. Groenmarkt 1 is in 1870 afgebroken. Er werd een nieuw pand opgetrokken met een ronde gevel net als het pand aan de overzijde. De rooilijn werd circa drie meter teruggelegd. Er waren destijds grote plannen om de toegang tot de markt te verbreden, ook in verband met de route tot het nieuw te bouwen station. Verondersteld wordt dat de gemeente destijds van plan was om ook Groenmarkt 3, 5 en 7 te kopen en af te breken. Dat lukte niet en daarmee ging er ook een streep door de ruimtelijke ordeningsplannen. Gelukkig is daardoor een beeldbepalende rij renaissancegevels bewaard gebleven. Zutphensepracht.nl 33

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 33