JAARVERSLAG BOUWHiSTORiSCH ONDERZOEK 2015 uitgebreid en als het ware over het tracé van de muur getild. Er werd ook nieuw gebouwd waarbij de stadsmuur ter plaatse werd gesloopt. Dit is het geval bij Oude Wand 55-57, Oude Wand 59 en bij het in 1853-54 gebouwde hoekpand Beukerstraat 87-89. Oude Wand 59 kreeg daarbij een nieuwe kapconstructie van grenen tussen twee gemetselde geveltoppen met zorgvuldig gemetseld vlechtwerk en zandstenen schouderblokken. Ook de tuit van de gevel werd met een blok zandsteen afgedekt. Meubelshowroom Resink De ontwikkeling van de panden is voor een belangrijk deel bepaald door het groeiende meubelbedrijf van J. Philips. Hij begon zijn zaak in Beukerstraat 95, die hij in 1910 van een nieuwe voorgevel met winkelpui voorzag. Het pand uit 1853 werd toen bovendien met een verdieping verhoogd. In 1933 werd het pand Beukerstraat 91-93 door het groeiende meubelbedrijf aangekocht en op de begane grond samengevoegd met nummer 95. Een nieuwe winkelpui onderstreepte de nieuwe eenheid. In 1953 werd het hoekpand Beukerstraat 87-89 bij de meubelzaak, die inmiddels was overgegaan in de firma Resink, getrokken en met doorbraken met de bestaande meubeltoonzaal verbonden. Ondertussen waren ook de adressen Oude Wand 55 en 57 aangekocht: deze werden in 1968 geschikt gemaakt voor magazijn op de begane grond en toonzaal op de verdieping en zolder, waarbij de kapconstructie integraal werd vervangen. ter plaatse van de in 1853 gesloopte Larebinnenpoort. Reeds rond 1600 was de defensieve functie van de middeleeuwse stadsmuur en de bijbehorende poort van ondergeschikt belang geworden door de aanleg van nieuwe vestingwerken tussen de Oude Stad en Spittaalstad. Het toenemende verkeer in de negentiende eeuw maakte van het punt bovendien een echte flessehals. Na de sloop van de poort was de weg vrij voor verbreding van de straat en de bouw van een nieuwe noordelijke straatwand van dit deel van de Beukerstraat. Tegen de binnenzijde van de stadsmuur, langs het straatje de Armenhage en langs de Oudewand waren vanaf de vijftiende eeuw huisjes gebouwd. Daarbij is in eerste instantie gebruik gemaakt van de muurbogen onder de weergang. Nadat de defensieve betekenis van de stadsmuur na 1600 werd overgenomen door de ervoor aangelegde nieuwe vestingwerken in de Spittaalstad en de Spanjaarden in de loop van de 17e eeuw uit de Achterhoek werden verdreven, konden de huisjes tegen de stadsmuur worden vergroot en vensters worden aangebracht. Vanaf de achttiende eeuw werden huizen ook naar achteren fipmuSail De gevels van Beukerstraat 91-93 en rechts nummer 95 voor de samen voeging van de panden in 1933. Bron: collectie bouwtekeningen RAZ. Kadastraal minuutplan uit 1832 waarover de huidige kadastrale percelen zijn geprojecteerd. In lichtgrijs gemarkeerd de onderzochte panden langs de Oudewand en de Beukerstraat. Met een donkerrode lijn zijn het tracé van de middeleeuwse stadsmuur met de muurtoren links van Oudewand 49 en de Laarbinnenpoort aangeduid. In 1968 is bovendien achter de panden het volledige binnenterrein tot aan de toenmalige brandweerkazerne aan de Paardewal volgebouwd met een fors vier bouwlagen groot toonzalengebouw. Bij alle verbouwingen en uitbreidingen bleven de panden Oude Wand 59 en 61 zelfstandige huizen. In nummer 61 zat lange tijd een kapperszaak met bovenwoning. Dit pand was zeer ondiep en in haar achtergevel ging op de begane grond vermoedelijk nog een deel van de stadsmuur schuil. Deze situatie bleef zo tot 1995. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 30