JAARVERSLAG BOUWHfSTORiSCH ONDERZOEK 2015 De voormalige Resinkpanden Historie Het Velde Havezathe het Velde wordt voor het eerst schriftelijk vermeld in 1326. Tijdens de restauratie van 1962-64 zijn diverse keldermuren ontpleisterd en daarbij zijn in één van de keldermuren grote kloostermoppen waargenomen uit die periode. Het Velde werd in de eerste kwart van de zestiende eeuw uitgebreid waarbij de wijnkelder is gerealiseerd. Vervolgens is het kasteel in de tweede helft van de zeventiende eeuw vergroot. In 1806 is Het Velde in opdracht van de familie Van Heeckeren verbouwd in Empirestijl, een periode die door de restauratie van 1962-64 grotendeels is verdwenen. De Van Heeckerens hebben de havezathe in 1824 verkocht aan de familie Van Dijk. Gelet op de gebruikte metselsteen en kalkspecie zijn de wijnrekken in de wijnkelder waarschijnlijk in 1806 of na de komst van de familie Van Dijk gemetseld. Kelderplattegrond van Huis Het Velde vóór de restauratie van 1962-64 door architectenbureau Rappange met bouwfasering door H. van der Wal van de Rijksdienst van de Monumentenzorg. In rood gemarkeerd de wijnkelder. In het midden de huidige afwaskeuken. In het diepste bouwvolume links (momenteel als keuken in gebruik) was een brandmuur met historische keukenschouw aanwezig. De donkere bouwmuur tussen keuken en afwaskeuken dateert uit de veertiende eeuw. De vleugel met keuken wordt vóór 1550 gedateerd. De vleugel met wijnkelder uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. De muur tussen wijnkelder en afwaskeuken is ouder en dateert van vóór 1550. Huis Het Velde voor de restauratie. Het kasteel is nog gepleisterd en voorzien van de empirevensters die in 1806 zijn geplaatst. Foto: Beeldbank RCE Zicht op de doorgang tussen de grote keuken en de afwaskeuken aan de andere zijde van de ontpleisterde muur met op de voorgrond de oude muur met de keukenschouw die in 1962 is verwijderd. De donkere band is het grondspoor van de reeds uitgegraven kelder en markeert het oude vloerniveau. Ook de versnijdingen ter plaatse van de funderingen zijn zichtbaar. Foto Beeldbank RCE Resultaat onderzoek Door gegevens te vergelijken van eerdere onderzoeken en foto's die tijdens de restauratie van 1962-64 zijn genomen met de huidige situatie, is aangenomen dat het vloerniveau van de wijnkelder dateert uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. Omdat de vleugel waarvan de wijnkelder deel uitmaakt uit omstreeks 1550 dateert, kan het huidige vloerniveau van de wijnkelder van Het Velde ook uit die periode stammen. Beukerstraat 87 t/m 95 en Oudewand 55 t/m 61. Omdat deze panden mogelijk ontwikkeld zouden gaan worden in het kader van het project Wonen boven Winkels is door de eigenaar gevraagd om een verkenning met waardestelling uit te voeren naar dit blok winkelpanden. De panden staan op een cultuurhistorisch interessante locatie: het tracé van de dertiende- eeuwse stadsmuur loopt door het blok en kruist de Beukerstraat Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 29