m m Boktor of bruinrot Af - to onderhoud houtrotherstel renovatie wandafwerking restauratie beglazing houtimitatie decoratieve technieken marmerimitatie muurschilderingen verguldtechniek glas-in-lood langer staat dan het beroemde mausoleum in Parijs. Het jaartal 1439, het is zo lang geleden dat je het je voorstellingsvermogen te boven gaat. Het Byzantijnse rijk bestond toen nog. Columbus moest nog geboren worden en de handelaars van het Graafschap Holland breken in die jaren het monopoly van de Hanzesteden in de Oostzee. De wenteltreden brengen ons naar oude en enge trapladders. En dan krijg ik te zien wat voor de meeste Zutphenaren altijd verborgen blijft. De prachtige houten toren constructie compleet met middeleeuwse klokkenstoel. Het geheel is zo indrukwekkend en zo onaangetast dat je je al snel in een andere tijd waant. Ladders beklimmend komen we langs de indrukwekkende klokken waarvan ook twee stuks uit het midden van de vijftiende en een uit het midden van de zestiende eeuw. Aangekomen in de torenspits is de hoeveelheid hout niet meer te overzien. Dat er een behoorlijk eikenbos is gesneuveld voor dit bouwwerk is wel duidelijk. We bespreken mogelijkheden om de toren toegankelijk te maken en bekijken de houtverbindingen. Plotseling grijp ik met mijn hand in een weggeknaagd deel van een balk. Wat is hier aan de hand? Boktor, bruinrot? Is dit actieve besmetting? Of is er niets aan de hand? Zo zie je al snel meer onvolkomenheden, de toren is na de laatste restauratie in 1978 weer sleets geworden, de dubbel torengouden cijfers van de klok zijn verbleekt. Er staat een berkenboompje op de eerste geleding en het voegwerk is plaatselijk weg. Wat te doen? Kijken we weg? Of pakken we aan? Met wie? Het rijk heeft geen kanjerregelingen meer, de Erfgoedafdeling van de provincie zit (net als overal in Nederland) met zijn handen in het haar met al het dreigende verval van kerken na een periode van goede en kwalitatieve restauraties tussen 1985 en 2008. De Nieuwstadskerk of St. Johannes de Doper zoals de kerkende gemeente sinds 1816 het gebouw noemt, heeft helaas echt weer restauratie nodig. Dit gebouw is van een puurheid die je nog maar zelden aantreft. Er zijn veel oude kerken maar een kerk waarin de bouwconstructies zo puur en onveranderd zijn gebleven? Die zijn er niet zo veel en daar zijn we zuinig op. Daarom is de kerk in 2016 monument van het jaar. Het eerste monument waarvoor we met vereende krachten fondsen hopen te kunnen werven. Of zal mijn collega in de toekomst ook weer met plaatsvervangende schaamte naar opnamen van de kerk moeten kijken? Laten we dat voorkomen en doe mee, geef gul voor het behoud van dit monument pur sang! Hendrik Haafoens, Beleidsmedeweker Erfgoed gemeente Zutphen Giften voor de restauratie zijn zeer welkom: Rekeningnummer NL23INGB0000814406 t.n.v. Stichting St.Jan schildersbedrijf VGO-keur restauratie - decoratie Smeenkhof 4 Deventer T: 0570-651369 WWW.WOLTERSBV.NL Smeenkhof 4 Deventer T: 0570-651369 WWW.WOLTERSBV.NL Zutphensepracht.nl 27

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 27