De broodnodige RESTAURATIE van DE NiEUWSTADSKERK Een hartekreet van Hendrik Haafkens In Zutphense Pracht en in Zutphen Monumentaal, de voorloper van de Zutphense Pracht, kwam de restauratie van de Nieuwstadskerk regelmatig aan de orde. De kerk is net als de Walburgkerk in het laatste kwart van de 20ste eeuw intensief gerestaureerd. En dat is maar goed ook, want de kerk was in een desastreus slechte staat. Ik bekijk de foto's en krantenknipsels over de restauratie, onder het toeziend oog van archivaris Etienne van den Hombergh, bijna met plaatsvervangende schaamte. Wat was de kerk in slechte staat zeg, hoe hebben 'ze' het zo ver laten komen? Indrukwekkende toren De Nieuwstadskerk krijgt door zijn stedelijke situering en de toch eenvoudige uitstraling met sobere bakstenen gevels niet al te veel aandacht in de boekjes over Zutphen. Een vergelijking met de Walburgiskerk is niet te maken. Deze Groote Kerk schreeuwt de bouwkunst bijna uit 'zijn lijf met de rijke natuursteen details, hoge ramen en tientallen daken en trotse torens. Maar schijn bedriegt, Herman Heuver verantwoordelijk bestuurder van de Rooms- katholieke parochie leidt me op een vrij koude dag rond in de kerk. Mijn aandacht gaat vooral uit naar de toren. Door het initiatief 'Torens in beweging' heb ik interesse gekregen om de torens ook eens allemaal te bezoeken. Eerbiedig moet ik eerst bukken om het lage toegangspoortje van de toren door te kunnen gaan. Het is net als bij het graf van Napoleon, dit is zo ontworpen dat je eerst in eerbied moet buigen voordat je het graf kan gaan bekijken. Het verschil is wel dat de toren van de Nieuwstadskerk er al wel 400 jaar

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 26