Muziek Zomer- en winterhuis Maegdenhuys, er een is. Hier woonden in de middeleeuwen vrouwen, die een band met de kerk hadden en zorgden voor het schoonhouden. De derde fortificatie kwam in de 17e eeuw in opdracht van prins Maurits. Omdat men later toen de bevolking explosief groeide niet buiten de vestingwerken mocht bouwen, ging men steeds meer huizen bouwen in achtertuinen. Ook hier stond een huis in de achtertuin." Buiten zijn de contouren nog te zien van het verdwenen achterhuis. Dat was kerkhof 4. De naaste buren wonen op nummer 6. Sietze haalt ook nog een oude foto tevoorschijn uit de zestiger jaren waarop te zien is dat het achterhuis (waarvoor een stuk stadsmuur was gesloopt wordt afgebroken. Bijzonder detail is de Walburgiskerk met een halve toren zonder spits. De stadsmuur is later gerestaureerd en ook dat kan je goed zien. Je ziet in het mestelwerk een scheidslijn lopen tussen oud en nieuw. Bij haar vrijwilligerswerk voor ouderen kwam Frederike nog een metselaar tegen die mee gewerkt had aan de opbouw van de reconstructie van dit stuk stadsmuur. "Mooi die verhalen van oudere Zutphenaren. Zo is er ook verhaal van een oom die ooit dansles had op kerkhof 2 van Suzanne Humfeld, een kleurrijke dame die later aan de Isendoornstraat een balletschool dreef. Drie kinderen groeiden op in Dat Maegdenhuys, een huis vol muziek, want zowel ouders als kinderen zijn gedreven muzikanten. Het was een mooie plek om op te groeien. Ze schommelden aan middeleeuwse balken, voeren met een rubberboot over de gracht achter de stadsmuur, bouwden er hutten en groeven kuilen. Kinderen die kwamen spelen raakten diep onder de indruk en vonden de zolder maar eng. Ook de kinderen Wierda hadden wel eens een slapeloze nacht, omdat de geschiedenis van het pand spoken opriep. Zoals het meestal gaat, beseffen ze, nu ze ouder zijn, pas hoe bijzonder het was om in dit huis op te groeien. Ze herinneren zich nog hoe ze boven bij het open raam naar het gebeier van de klokken luisterden. Veiligheidshalve had Sietze wel tralies voor de ramen laten aanbrengen. Soms vragen Sietze en Frederike zich af of ze in dit huis met al haar trappen wel oud kunnen worden. "Je moet niets krijgen," verzuchten ze. Maar voorlopig genieten ze nog erg van het pand. Heel praktisch beperken ze hun woonruimte al naar gelang het seizoen. In de herfstvakantie verhuizen we naar boven en met Pasen betrekken we de benedenverdieping weer. Het huis is mooi zoals het is. De benedenverdieping is 19eeeuws, de bovenverdieping heeft 18eeeuwse ramen en de balken en de zolder zijn 14eeeuws. De achtermuur bestaat nog geheel uit middeleeuwse kloostermoppen. Eigenlijk horen daar kruisvensters in. Maar Sietze heeft er vrede mee dat er 18e eeuwse schuiframen in zitten. "Je kunt niet alles terugrestaureren en ook de latere eeuwen zijn een stuk bouwgeschiedenis." Regelmatig laten ze anderen meegenieten van hun mooie huis. Kort geleden nog verzorgden ze de lunch tijdens het huiskamerfestival Gast in Zutphen. Sietze is actief in de Werkgroep Bouwhistorie, die al in 220 panden in de stad bouwhistorisch onderzoek deed. Regelmatig kom je hem tegen als gids met groepen toeristen, zowel in de stad als in de kerk. Het kan niet anders dan dat beiden zich nauw verbonden voelen met de Walburgiskerk. De nieuwe ontwikkelingen volgen ze op de voet. Zal de kerk straks onderdeel uitmaken van de nieuwe musea in Het Hof van Heeckeren en zal dan de voordeur opengaan voor het publiek? Het 's Gravenhof als oudste bestuursplein van Nederland is al prachtig, maar kan nog veel aan pracht winnen in de komende tijd. Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 23