Een kapittelhuis bij de Walburgiskerk Dat Maegdenhuys, Kerkhof 2 Hoeveel leerlingen, jong en oud, leerden fluit spelen bij Frederike Wierda? Alleen al de weg ernaar toe midden in het centrum tegenover de imposante Walburgiskerk staat vast in hun geheugen gegriefd. Fluitmuziek klinkt prachtig in de hoge voorkamer van Dat Maegdenhuys, het huis van Sietze en Frederike Wierda, gebouwd in 1370. Geschiedenis Zij huren het sinds 1973. Na hun huwelijk in 1970 betrokken ze eerst een flat in de Haydnstraat. Toen hun eerste kind zich aankondigde zochten ze een ruimere woning. Dus schreven ze zich in als woningzoekenden bij het Wijnhuisfonds. Ze waren beiden docent aan de muziekschool en waarschijnlijk vond Minus de Jonge, een van de oprichters van het Wijnhuisfonds en destijds secretaris van het bestuur, dat wel vertrouwenwekkend. Hij belde hen op om te vragen of ze Kerkhof 2 wilden huren. Sietze ging onmiddellijk kijken met baby Maaike in de kinderwagen. Er werd op dat moment flink verbouwd en de gang lag vol zand. De imponerend grote zolder met haar balken uit 1370 (later bevestigd door dendrochronologisch onderzoek) was al gereed. Frederike kwam ook snel kijken. "Ik was er direct weg van. De zwammen kwamen beneden uit de hoeken, maar we hadden genoeg fantasie om er onze woning in te zien." Er was wel een 'maar'. Een huur van zeshonderd gulden was te hoog voor hun inkomen en ze vroegen of ze mochten onderverhuren. Het Wijnhuisfonds besloot daarop om in de benedenverdieping een extra keukentje te maken zodat de benedenverdieping onderverhuurd kon worden. Ze gingen zelf boven wonen. "We vroegen ook om een extra toilet,"herinnert Sietze zich, maar de architect, IJsbrand Kok, vond dat maar onzin: In de middeleeuwen plasten ze toch ook gewoon buiten." Uiteindelijk kwam het toilet er toch. "Toen had ik nog weinig idee van monumenten," vertelt Sietze. "Dat besef kwam geleidelijk. Er zit zoveel geschiedenis in dit huis." Aan de hand van een tekening schetst hij de ligging van het pand in het oude Zutphen. "Kijk de binnenste ring is de oude ringwalburg, de eerste fortificatie. Die werd al opgebouwd eind negende eeuw na de verwoestende aanval van de Vikingen. Stel je voor hoe dat is gegaan. Duizend man met een schop in de hand? En wie ontwierp zoiets? Omdat de IJssel, die toen nog op de plek van de rechtbank stroomde, steeds meer land wegsloeg besloot men de IJssel te kanaliseren. En vervolgens werden er in de dertiende en veertiende eeuw muren om de stad gezet. Dat is de tweede fortifictatie, die je hier nog in de achtertuin kunt zien. Binnen die muren kwamen vijf kapittelhuizen waarvan dit huis, Dat ifWI c s. -■

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 22