aanzet van een mogelijke traptoren zien en de resten van een tweetal haardplaatsen. Mooi zijn de handschriften op diverse tegels. Metselaars lieten er hun sporen achter. Aan de andere kant van de muur zie je sporen van oude deuren en weer veel dichtgemetselde vensters. Achterin op een bovenverdieping bereikbaar met een ladder is nog een dienstbodekamer herkenbaar gebleven. Jeroen Krijnen vertelt over de aanvoer van stenen uit nabijgelegen groeven. In zo'n groeve had je stenen van verschillende kwaliteit waaruit je kon kiezen. Het is goed mogelijk dat hier of daar een zachtere steensoort is gebruikt. In de raampartijen is de symmetrie doorbroken. Dat blijkt logisch omdat er een beerput zit en binnen zit er een pijp naar de beerput. In een vensterbank liggen nog wat vondsten van oude tegels en een kaak met enorme tanden. Binnen toont Frits prachtig gekleurde 'Quenca'-tegels gedateerd op 1410. Er is een tegel bij met slibversiering en een spreuk die te herleiden is tot: "De tijt is cort, die doot is snel. Wacht u van sonden, sodoedi well". Frits heeft uitgezocht dat deze tegels van Engelbert Hughinck moeten zijn, die van 1390 tot 1400 kerkmeester van d Walburgiskerk was. Hij kreeg door erfscheiding het meest lage deel van het Helbergen-goed in handen. Het 'Hogehelbergen' op de plek waar nu de boerderij van Breukink ligt op Cortenoeverseweg 121 was toen in handen van Johan van der Capellen. Het is moeilijk om aan deze rondleiding een eind te maken. Er is zoveel te ontdekken. In de werkgroep zitten mensen van verschillende deskundigheid. De een heeft bouwkunde gestudeerd, de ander archeologie en weer een ander is goed thuis in middeleeuwse charters en kan oude handschriften lezen. Ook Frits Prisse en zijn moeder weten veel van de geschiedenis. Hier en daar vallen puzzelstukjes in elkaar. Wie weet komen ze volgend jaar of in 2018 allemaal terug om in deze prachtige ambiance bier te proeven. En als er nieuwe vragen opduiken over bouwsporen en vondsten, weet Frits de leden van de werkgroep te vinden. Agnes van Brussel Zutphensepracht.nl 21

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 21