m Zicht op de IJssel Een rondgang UPP P z|l§' - *1 •V' over het jaar 800. Uit akten van het kerkelijk archief van de Sint Walburgiskerk in Zutphen blijkt dat Reuvensweerd en de daarbij liggende percelen, behorende bij kerk van Wichmond, in de loop van de 15e eeuw in bezit zijn gekomen van de St. Walburgiskerk. Nu is de IJssel een fysieke grens tussen Laag Helbergen en Zutphen en Wichmond aan de overzijde. Maar die IJssel is in de veertiende eeuw kunstmatig verlegd in opdracht van Reinald van Gelre om de stad Zutphen te behoeden voor de IJsselstroom. Aan beide zijden van de IJssel kom je de naam Helbergen tegen. In Zutphen is dat de plek van de voormalige voetbalvelden en het gemaal Helbergen. Voor 1399, toen er een erfdeling plaats vond lagen deze beide gronden ter rechterzijde van de IJssel. Het is 9 juli, een warme zomerse dag. Op het terras aan de IJsselzijde van Laag Helbergen wordt de werkgroep hartelijk ontvangen. Het is er goed toeven. Door de verlaging van de oude dijk kan je de schepen op de IJssel langs zien varen. Voor beeldend kunstenaar Frits Prisse is dit zijn ouderlijk huis waar hij is opgegroeid. Met veel passie praat hij over de bouwhistorie van het huis. Hij wijst op een oude schans, die je nog goed kan lokaliseren. "Het zou zo mooi zijn als je die zo kon herstellen dat bezoekers zich daar iets bij voor kunnen stellen,"stelt hij. Hij wil het huis zodanig restaureren dat het ook een plek wordt waar je gasten kan ontvangen. Hij denkt aan een bierproeverij en een eetlokaal waar je een eenvoudige maaltijd kan gebruiken. Maar voor het zover is moet er nog veel kostbare dingen gebeuren. Weliswaar staan de signalen bij het waterschap, de gemeente en de provincie op groen, toch moeten er nog bergen worden verzet. Ook letterlijk, om de oude muren tegen het water te beschermen. Als Frits 's nachts droomt dat hij aan een gewelf blijft hangen, gaat hij de volgende ochtend maar aan de slag om zelf metselwerk te verrichten. Dat is voor hem de beste therapie om zijn zorgen te verdrijven. Van aannemer Christiaanse heeft hij de afgelopen maanden al veel geleerd. Een van de redenen dat hij de bouwhistorische werkgroep heeft uitgenodigd is zijn honger naar meer kennis over het pand. Door veel speurwerk in de archieven is hij al veel te weten gekomen, maar een bouwwerk van zes eeuwen, waar door de eeuwen heen aan is gesleuteld, is niet zo gemakkelijk te doorgronden. De Zuidgevel toont veel dichtgemetselde vensters ook vlak boven de grond, waaraan te zien is dat het huis is verhoogd, waarschijnlijk eind 17e eeuw. Constant Willems wijst op de duimen van vensters, een heel vernuftig appeltjes en peertjessysteem, waarmee de luiken konden worden aangebracht. Jeroen Krijnen legt iets uit over de hier aanwezige zaagtandlijsten die veel aangebracht werden na de bouwgolf van 1630. Tussen de 19e eeuwse Gelderse schuur en het oude huis kijk je tegen een enorme hoge muur aan, oud en door de eeuwen getekend. Je kunt er de 20 Zutphensepracht.nl - - v?' 8 5 J /s Ym

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 20