De Heerlijkheid Laag Helbergen Het buurtschap Cortenoever in Brummen, net over de gemeentegrens van Zutphen, heeft een gedaante verandering ondergaan. Een nieuwe dijk is verder landinwaarts gelegd en de oude dijk is deels afgegraven. Met een slinger brengt een weg je achter de nieuwe dijk langs naar de Piepenbeltweg. Daar ligt de Heerlijkheid Laag Helbergen, een paar honderd meter van het landgoed Reuvenweerd. Op uitnodiging van Frits Prisse, zoon van eigenaresse Hilde Ravenshorst, brengt de werkgroep Bouwhistorie van de Historische vereniging Zutphen een bezoek aan Laag Helbergen. Monument uit 15e eeuw Cortenoever telt drie monumenten, Reuvensweerd, de boerderij ernaast en Laag Helbergen. Gelukkig staan ze alle drie nog overeind, ondanks de ingrijpende dijkverlegging, waarbij achttien panden moesten sneuvelen om de rivier ruimte te geven. Op de eerste tekeningen van het project Ruimte voor de rivier stond een rood kruis door Laag Helbergen en in het lijstje met verklaringen van tekens staat bij een rood kruis 'amoveren', een eigenaardig verhullend woord dat gewoon slopen betekent. Voor Hilde Ravenshorst en Frits Prisse is dat het signaal om de strijd aan te gaan voor het behoud van het bijzondere huis, dat dateert uit begin vijftiende eeuw. In 2005 publiceert Hilde een cultuurhistorische beschouwing over goederen in Cortenoever. Het is een opmerkelijk document waarin de relatie van Reuvensweerd en Laag (en Hoog)Helbergen met de oudste kerk van Wichmond wordt gelegd. We praten dan

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 19