Specialist in monumenten Hoffman BV Rabobank Oorlogsjaren Randgroepjongeren De oorlog betekende voor de Joodse Krukzieners een catastrofe. Van de drie broers die voor de oorlog de fabriek leidden konden er twee op tijd onderduiken met hun gezinnen. Sally Krukziener werd met zijn gezin in 1942 opgepakt en via Westerbork naar Auschwitz gebracht, waar ze zijn vermoord. De andere broers zaten tijdens de oorlog ondergedoken bij de familie Van der Vegte, op Oude Wand 94. De fabriek werd door Duitsers overgenomen, die er kepi's voor de Wehrmacht lieten maken. Na de oorlog hadden de overgebleven broers Alex en Meijer moeite om de fabriek weer op gang te krijgen. De oorlog had zijn spoor getrokken en de verstandhouding tussen de broers was niet goed. Het verhaal gaat dat ze de fabriek splitsten en een muur optrokken tussen de twee bedrijven. Toch bleef de fabriek nog tot 1970 bestaan. Langzaam maar zeker verdwenen de petten uit het straatbeeld. De veranderde mode en het gebrek aan opvolgers leidde tot het einde van de fabriek. Het duurt nog tot 1998 voordat de bouw van het Krukzienerhofe begint. De fabriekspanden raakten na 1970 in verval en worden met wat aanpassingen geschikt bevonden als ontmoetingsruimte voor randgroepjongeren. In 1986 wordt de Stichting Randgroepjongeren aangeschreven door het College van B en W om het pand te verlaten, omdat het gebruik niet in overeenstemming is met de bestemming. De Stichting gaat daartegen in beroep en houdt het nog een tijd vol. De buurt waar inmiddels ook Géke de Wilde toe behoort, klaagt over veel overlast. Uiteindelijk komt de oude fabriek leeg en kan De Wilde aan de slag. Het valt nog niet mee om met behoud van de historische gevel meerdere woningen te ontwerpen. "Zutphen is een hofesstad en een hofe maakt het mogelijk om de buitengevel in stand te houden," aldus De Wilde. De voordeur wordt een poortje en achter de gevel tekent hij vijf appartementen. Door de sloop van de fabriekshal ontstaat er ook een gemeenschappelijke tuin en vijf schuurtjes vormen een mooie afscheiding met de tuinen aan de Halterstraat. Wie het poortje doorgaat komt in een ander tijdperk terecht. De ruime lichte appartementen hebben niets meer van doen met de oude fabriek. Er zijn nog wat kogelgaten te vinden, die doen vermoeden dat er in de oorlog gewelddadigheden plaats vonden. Maar het oogt vooral vredig met de fraaie binnentuin en een ruim balkon. Een heerlijke plek om te wonen. Agnes van Brussel Bouwbedrijf Hoffman is gespecialiseerd in onderhoud en restauratie van monumenten. Wij restaureren en conserveren historische bouwwerken. We zorgen voor praktische oplossingen en hebben de kennis en het vakmanschap in huis om gebouwen in oude glorie te herstellen en te behouden voor de toekomst. Erkend Restauratie Bouwbedrijf Beltrum: mr. Nelissenstraat 1a, Tel. (0544) 481 5311 Zutphen: Sontstraat 9, Tel. (0575) 512 873 www.bouwbedrijfhoffman.nl Uit het tijdschrift Zutphen, 2015-2 Zutphensepracht.nl 15

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 15