De Koning van Zweden Beerput Zweeds rood De olijfgroene winkelkast en schuifdeur achterin bleken veel jonger, maar waren wel het behouden waard. "Helaas is slechts een van de twee schuifdeuren bewaard. Ik hoop nog steeds dat de ander ergens boven water komt, want een kopie maken is kostbaar." De groene kleur van kast en deur dook ook op andere plekken op, zoals in de oude schouw die achter de gipsplaten verborgen zat. Alle olijfgroene details zijn in dezelfde kleur overgeschilderd. De voormalige puddingfabriek aan de Heukestraat, was ooit het achterhuis van De koning van Zweden. De aanbouw met lichtstraat tussen de winkel met werkplaats en de puddingfabriek laten Gérardine en Han voorlopig wat het is. "Ons plan was de binnenplaats te herstellen. Maar omdat er geen zon komt, is het er altijd vochtig. Bovendien heb ik de ruimte hard nodig voor opslag en workshops. Het liefst zou ik de hele aanbouw met glas bedekken. Dan krijg je een soort wintertuin." Een stenen trap in de aanbouw leidt naar een gedeeltelijk gewelfde kelder. "Je zou het niet verwachten, maar het deel met de houten balken is toch het oudst," vertelt Gérardine. "De gemetselde ophoging in de keldervloer is volgens Michel Groothedde de rest van een oude beerput. Hoogstwaarschijnlijk zit er nog een kelder onder. Omdat de put is volgestort, kun je er niet in." Aan de voorgevel is alleen de onderpui aangepakt. De dichte garagedeuren zijn vervangen door twee openslaande winkeldeuren met glas en een ingang naar het bovenhuis; het lelijke, moderne metselwerk met vochtplekken is afdekt met houten gevelbekleding met aan weerszijden pilasters. Voor de kleur is overlegd met de gemeente. Deze moet namelijk passen bij het monument en de rest van omgeving. Gérardine: "Ik wilde in geen geval donkergroen en toen zijn we uitkomen op Zweeds rood en okergeel, klassieke kleuren die binnenin het pand terugkomen." Op oude foto's is nog te zien dat de ramen in de bovengevel voorzien waren van blinden. Als ze die terugplaatsen, moet dat per se in donkergroen. "Tenzij we kunnen aantonen dat het huis ooit blinden had met een andere kleur. Helaas valt dat op de foto"s niet te zien, want die zijn in zwart-wit." De verticale zonneschermen die er nu zitten, vinden ze niet mooi, In de late middeleeuwen en daarna tot het begin van de negentiende eeuw hadden huizen geen huisnummer, zoals tegenwoordig. Vaak werd het huis aangeduid met de straat waarin het lag en de naam van de bewoner, de functie van het huis of het beroep dat erin werd uitgeoefend. Ook werden huizen genoemd naar vorsten. Zo kreeg Groenmarkt 13 in 1686 de naam De Koning van Zweden. Het koninkrijk Zweden was, na een korte oorlog in 1658, een bevriende natie van de Republiek der Verenigde Nederlanden, waar de stadstaat Zutphen deel van uitmaakte. Bovendien woonde de ambassadeur van de Republiek in Zweden, in Zutphen: Walraven van Heeckeren tot de Nettelhorst, bewoner van 's Gravenhof 6, nu het Hampshire Hotel. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 10