De adellijke jacht in de middeleeuwen Herten en eenhoorns op de Zutphense Kaarsenkroon De twaalf figuurfriezen in de veertiende-eeuwse kaarsenkroon in de Walburgiskerk prikkelen de fantasie. Een bonte stoet figuren, die zo uit een sprookjesboek lijkt te komen, trekt als een schimmenspel voorbij. De jacht is daarbij het dominante motief. Het is geen gewone jacht, want naast het edele hert, en een enkel zwijn, wordt ook de eenhoorn bejaagd. Op jacht in de Walburgiskerk Om de betekenis van de jachtscènes op de Zutphense kroon goed te begrijpen is het belangrijk om eerst meer te weten over de middeleeuwse jacht. Tegenwoordig zijn we gewend geraakt aan supermarktvlees dat is ontdaan van al zijn dierlijkheid en vorig jaar leidde de jacht op de Afrikaanse leeuw Cecil nog tot een internationale rel. Deze voorbeelden illustreren hoe ver we in de eenentwintigste eeuw verwijderd zijn geraakt van de idealen van de eervolle middeleeuwse jacht, waarvoor sociale regels en complexe gebruiken de basis vormden. In de ontstaanstijd van de kaarsenkroon gold in de Europese bossen een verbod op de vrije jacht. Grote gebieden vielen onder een koninklijke ban, waardoor het wild indirect eigendom werd van de heerser. Hierdoor had de koning het alleenrecht op de jacht en mocht de gewone bevolking bij uitzondering slechts klein wild vangen. De jacht was een adellijk privilege en een statussymbool. Het was ook een belangrijke sociale bezigheid, waarbij de koning met zijn hooggeplaatste gasten de politiek kon bespreken: het bos als een middeleeuws equivalent van de golfoaan. Het hoofddoel van de adellijke jacht was niet zozeer de vangst zelf, maar de nadruk lag op de juiste jachttactieken en type wild. De Ars Venandi (de kunst van het jagen) was belangrijk en de gemakzuchtige vangst met een strop of net werd veroordeeld. Van alle soorten wild genoot het hert het hoogste aanzien, want deze jacht vormde een perfecte combinatie van gevaar en techniek. Een ware jacht geschikt voor een koning. De meeste eer viel te behalen met de hertenjacht par force des chiens, een lange jacht met honden. Speciaal getrainde Zutphensepracht.nl 9

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 9