NIEUWS EN ACTUALITEITEN Romeinse munt uit de ontstaanstijd van Zutphen Symposium middeleeuwen Groen erfgoed Het archeologisch onderzoek in de bouwput van het nieuwe tuinpaviljoen van de Hof van Heeckeren heeft veel bijzondere vondsten opgeleverd. Er zijn resten gevonden van de verdedigingswal rond de palts en de kerk uit de 12e eeuw. Er kwam ook een tufstenen muur van een bijgebouw van de palts aan het licht. Een afvalkuil uit ongeveer 1450-1500 biedt de archeologen een kijkje in de keuken van het hertogelijk hof, waaraan het afval is toe te schrijven. Het meest aansprekend is de vondst van een Romeinse bronzen munt van keizer Constantijn de Grote. Op de voorzijde staat een vrouwenportret afgebeeld die de godin Roma voorstelt met de tekst VRBS ROMA (stad Rome). Op de keerzijde staan de stichters van de stad afgebeeld: Romulus en Remus die door een wolvin worden gezoogd. De munt is geslagen in Trier, dat toen de hoofdstad was van een deel van het Romeinse Rijk, in het jaar 333-334. De munt herinnert aan de stichting van de stad Rome, maar de munt dateert uit de tijd dat Zutphen ontstond. De opgravingen in de tuin van de Hof van Heeckeren zijn onlangs afgerond. De reden van het onderzoek was de verplichting die de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed oplegde omdat het terrein een rijksmonument is. De meeste en belangrijkste archeologische resten blijven daarom ongeschonden onder de nieuwbouw bewaard voor toekomstig onderzoek. De Romeinse munt zal te zijner tijd worden tentoongesteld in het Stedelijk Museum dat in de Hof van Heeckeren wordt gevestigd. Ook de archeologische dienst krijgt hier een onderkomen. Op 3 juni staat in Zutphen voor de tweede maal het Middeleeuwen Symposium op het programma, wederom in de Walburgiskerk. Het thema is: 'Dynamiek van de laatmiddeleeuwse Nederlanden'. Als Hanzestad ademt Zutphen nog steeds de sfeer van haar middeleeuwse hoogtijdagen. Een periode die ons vaak voor raadsels stelt, maar ook verrassende paralellen vertoont met het heden. Op 3 juni 2016 herleeft die tijd tijdens het Middeleeuwen Symposium. Jonge promovendi van diverse universiteiten vertellen over hun onderzoek. Onderwerpen variëren van de Hanze tot religie en van boekenbezit tot stedelijk 'gezondheidsbeleid'. Het levert soms verrassende doorkijkjes in het leven van de middeleeuwse mens. De zes sprekers delen graag hun inzichten met professionals, studenten en geschiedenis-lieftebbers. Er is voldoende tijd ingeruimd voor vragen en discussie en voor bezichtiging van de kerk en haar beroemde Librije. Kortom: een unieke kans om kennis te maken met een nieuwe generatie historici en om veel te leren over de Middeleeuwen. Het volledige programma treft u aan op de website: www.middeleeuwen-symposium.nl In Zutphen is de gemeentelijke monumentenzorg uitgebreid met de bescherming en instandhouding van groene monumenten. In samenspraak met de 'vakgroep Groen Erfgoed Zutphen' zijn eind 2015 criteria opgesteld voor het aanwijzen van bijzonder groen zoals parken, tuinen en begraafplaatsen. De vakgroep blijft betrokken bij de beoordeling van cultuurhistorisch waardevol groen in bestemmingsplannen. Welke parken, tuinen en of begraafplaatsen uiteindelijk bescherming krijgen, hangt af van initiatieven in de stad en het werk van de vakgroep. Het besluit heeft geen invloed op vergunningen voor het kappen van individuele bomen. Groene monumenten bestaan altijd in samenhang tot bijvoorbeeld bomen, perkjes, en wandelpaden. Het gaat om zorg voor behoud van het totaal, soms hoort het kappen van een boom hier ook bij 8 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 8