Fondswerving voor de restauratie in de jaren tachtig Logeren in een statig patriciërshuis in het hart van Zutphen Overzichtsfoto van de Pauwenzaal uit 1952 affomstig van de Beeldbank van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Als er geen restauratie wordt uitgevoerd, zullen de wolkenluchten en schilderingen steeds meer verstoord worden door de groter wordende witte vlekken. Dat voorspellen schilderijenrestauratoren Johanneke Verhave en Katherine Kolff. In de eerst komende vergadering staat dit onderwerp bovenaan op de agenda van het bestuur van het Wijnhuisfonds. Het is niet de eerste keer dat het bestuur vergadert over de restauratie van de wandbespanningen in de Pauwenzaal. In september 1980 vroeg het bestuur ook al advies over de witte vlekken op de geschilderde wandbespanningen. Restaurator Jelle Otter uit Voorst adviseerde destijds om alle overschilderingen en daarmee ook de witte vlekken te verwijderen en opnieuw retouches aan te brengen. Hiervoor werd -tot twee keer toe- om financiële medewerking van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed gevraagd, maar zonder succes. Daarom deed het bestuur in1983 een oproep aan de donateurs in de aankondiging voor de jaarvergadering. Er werd verrassend goed op gereageerd. De donateurs brachten een bedrag van fl.19,157,- bijeen en het Gelders Genootschap droeg fl.2.000,- bij. Dat was een derde van het benodigde bedrag. Bij een tweede ronde in 1984 reageerden 279 donateurs, die samen een bedrag van nog eens fl.11.500,- opbrachten. Daarmee was 55% van de totale restauratiekosten binnen. De succesvolle actie werd deze keer beloond door de Rijksdienst. Per brief van 4 december 1984 kwam het verlossende bericht dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed het resterende bedrag zou aan vullen. Na twee jaar actie kon de restauratie beginnen. Literatuur: M.M. Doornink-Hoogenraad, Het Huis's-Gravenhof 6 te Zutphen, Conditie onderzoek Pauwenzaal: Katherine Kolff, Restauratie Onderzoek Kolff en Johanneke Verhave, Restauratie Atelier Rotterdam. Wie Zutphen wil ervaren kan zich nauwelijks een mooiere plek voorstellen om te logeren dan in hotel 's Gravenhof. Arnold Labohm kocht het hotel samen met Henrike Lobbes en Bob Olde Olthof in 2014. Na de verkoop van de Orangerie in Ruurlo, aan de heer Melchers (museum MORE) vonden ze in dit hotel hun nieuwe uitdaging. Het hotel had wel een flinke facelift nodig, omdat het voor die tijd vooral een functie had als overnachtingsplek voor rechters in opleiding. De vele eenpersoonskamers waren heel basic. Toen de SSR, het opleidingsinstituut voor de rechterlijke macht, uit Zutphen verdween moest het hotel de bakens verleggen. De nieuwe eigenaren hadden al ruime ervaring met hun tweede hotel in een monument in Ruurlo, het Avenariushotel. Ze namen de renovatie snel ter hand. Zeventig kamers werden achtenvijftig kamers en van modern comfort voorzien. De sfeer van het oude patriciërshuis is behouden, maar de kamers kregen comfort op viersterrenniveau, met een inloopdouche, een flatscreen en wifi op de kamer. Het mooist zijn de suites onder de oude balken. Maar je kunt ook voor een kleinere standaardkamer kiezen. Er kwam een nieuw serredak en een nieuwe verwarmingsketel. De tapasbar in de kelder werd weer in gebruik genomen. Het is een klein en knus hotel, waar je volgens Labohm een thuisgevoel krijgt. Labohm weet waar hij het over heeft. Hij is voorzitter van de organisatie, die elk jaar een horecatalentendag organiseert. In de Dru in Ulft worden er op die dag kook- en serveerwedstrijden gehouden. Ook in zijn eigen hotel traint Labohm het personeel in gastvrijheid. Labohm: "De emotionele kant van het hotelvak is belangrijk. Gasten moeten het gevoel hebben dat je ze als vrienden ontvangt." Zutphensepracht.nl 7 Detail van één van de doeken.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 7