Dido en Aeneas De schilderingen zijn natuurgetrouw en gedetailleerd weergegeven. Uitsnede van het schouwstuk van de Zutphense kunstschilder Johan Luessinck. Onderzoek op de steiger met de daglichtlamp. Op meerdere plekken zijn witte vlekken en verkleuringen zichtbaar. een steundoek. Ook werden ze schoongemaakt en werden beschadigingen met nieuwe verf weggeschilderd. Aanleiding voor de behandeling in de jaren tachtig, minder dan twintig jaar later,was de verontrustende toename van matte witte vlekken in de wolkenluchten. In 1985 werd door het Centraal Laboratorium in Amsterdam geconstateerd dat het gebruik van het onstabiele pigment zinkwit in de retouches van de restauratie in 1967 de oorzaak zou zijn. Maar de oplossing die destijds werd gekozen, had helaas maar tijdelijk een bevredigend resultaat. De witte vlekken zijn in de afgelopen decennia weer teruggekomen. Afgelopen najaar stonden de twee restauratoren Katherine en Johanneke voor het onderzoek twee dagen op een verrijdbare steiger in de Pauwenzaal en bekeken de witte vlekken met daglicht, UV-straling en een digitale microscoop. Ze voerden complexe testen uit met oplosmiddelen, maar ook heel simpel met een wattenstaafje en een beetje spuug. De restauratoren hielden aan hun onderzoek en testen genoeg stof over om tot aanbevelingen te komen. Hele drastische en hele simpele adviezen. Een volledige restauratie is nodig om de resten zinkwit van de wandbespanningen te verwijderen, waarbij alle doeken van de wand worden gehaald. Minder ingrijpend zijn de aanbevelingen voor het behoud van de doeken: een beter klimaat in de kamer, warmte- en UV-werende folie op de ramen, een verbod op het gebruik van kaarsen en het verwijderen van de enigszins wankele staande lampen. Het is aan het Wijnhuisfonds, de Gemeente Zutphen en het Hampshire Hotel om te bekijken of een kostbare restauratie met ondersteuning van een aantal fondsen haalbaar is. De Pauwenzaal is meer dan de beschilderde wandbespanningen alleen. De zaal heeft een rijk interieur met een achttiende- eeuwse schouw, een stucplafond, zware eikenhouten deuren met houtsnijwerk en geschilderde bovendeurstukken. Het fraaie schilderij op de schoorsteen uit 1667 is van de Zutphense schilder Luessinck. Het is niet helemaal zeker wie hier zijn afgebeeld, maar zeker is wel dat het levensechte portretten zijn. Misschien is de vrouw Heleonora van Nassau met haar man Gerhardt Bernardt von Pöllnitz. Heleonora was een onwettige dochter van Prins Maurits, geboren omstreek 1620. Zij kocht het Huis op 't 's Gravenhof in 1664 samen met haar man voor 6750 gulden. Volgens portretspecialist professor Ekkart gaat het om een historiserend portret ('portret historié') waarin mogelijk Dido en Aeneas worden afgebeeld. Van de schilder Luessinck hangt ook een fraai vrouwenportret in het Stedelijk Museum Zutphen. Tekst: Agnes van Brussel Foto's: Hampshire Hotel 's-Gravenhof en Conditie onderzoek Pauwenzaal 6 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 6