Geschiedenis gebeurde zelfs dat deze wandbespanningen werden omgedraaid naar andere schilderijen of prenten in die tijd gebruikelijk. Het in sommige hoeken loopt de afteelding niet logisch door op de Het huis heeft een veelbewogen geschiedenis. In 1541 wordt het huis vermeld als een ammunitiehuis (bussenhuis op des Greven hof). In 1568 schenkt Philips II een huis op deze plaats aan het burgerweeshuis, waarna meteen nieuwbouw volgt. De kap van het huidige pand is dendrochronologisch gedateerd op 1571. In 1664 wordt het burgerweeshuis verplaatst naar wat nu het Hagepoortplein is en komt het huis in particuliere handen. In 1733 krijgt het bij een verbouwing tot stadsresidentie van Van Heeckeren zijn huidige aanzien. Uit dat jaar stammen onder andere de Lodewijk-XIV-deuromlijsting (vergelijk ook Halterstraat 20) en het fraaie barokke hek met de twee inrijpoorten. Het interieur wordt verrijkt met de pauwenzaal, de voormalige salon met bijzondere, beschilderde wandbespanning en een gedecoreerde schouw. De naam 'van de Kasteele' is ontleend aan een familie die het huis in de negentiende eeuw bewoonde. De Stichting Wijnhuisfonds kocht dit pand in juli 1975 van de Vereniging Pro Senectute die er een bejaardenhuis in exploiteerde. In 1990 gaat het eigendom over naar de gemeente Zutphen. In 1994 en 1995 wordt het gerestaureerd door de Rijksgebouwendienst, gelijktijdig met het schuin erachter gelegen Hof van Heeckeren. Tegenwoordig is het een Hampshirehotel met een particuliere eigenaar. De Pauwenzaal wordt gebruikt voor trouwerijen, lunches en vergaderingen. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 5