Hampshire Hotel 's Gravenhof DE PAUWENZAAL IN Ook in de achttiende eeuw hadden Nederlanders last van het kille klimaat, de grijze luchten en het eindeloze vlakke land. Dus lieten gegoede burgers een fraai on-Hollands landschap op hun wanden schilderen met bergen, rivieren, fonteinen, vogels, pauwen, kalkoenen en jachttaferelen. Borchard van Heeckeren gaf opdracht om een dergelijke 'kamer in het rond' in het 'Huis op 't 's Gravenhof te maken. Van hem is in ieder geval bekend dat hij het huis in 1733 ingrijpend liet verbouwen. Op 19 september 1724 trouwde hij met de 14-jarige steenrijke Suzanna Johanna Everdina Valkck. Zij erfde als enig kind van haar ouders verscheidene grote huizen in de stad, waaronder 'Huis op 't 's Gravenhof. Suzanna's vader, Adriaan Balthazar Valck, was burgemeester van Zutphen van 1700 tot 1730. Ook Borchard van Heeckeren bekleedde het burgemeestersambt, maar dan in Groenlo en was daarnaast 'gecommitteerde ter Staten Generaal'. De zoon van Borchard en Suzanna, Evert Ludolf van Heeckeren tot Waliën, was op zijn beurt weer burgemeester van Zutphen. Het huis was dus een woning van meerdere burgemeesters en waarschijnlijk werd de kamer gebruikt om gasten te ontvangen en te imponeren met het fraaie schilderwerk. Het is bijzonder dat deze 'kamer in het rond', die de naam pauwenzaal draagt vanwege de fraaie pauwen op de beschilderde wandbespanningen, zo betrekkelijk ongeschonden door de eeuwen is gekomen. De opvolgende eigenaren hebben de kamer steeds gespaard en zijn niet

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 4