Stadswandeling Joods Zutphen De meeste Zutphense stadswandelingen beginnen op de markt of bij het station, maar deze wandeling begint in de Nieuwstad bij de synagoge in de Dieserstraat. Daar staat op de eerste zondag van maart een grote groep al naar een gids te luisteren. Een tweede groep staat klaar bij het hek en wacht nog even op een paar laatkomers. Een nieuwe synagoge georganiseerd. Het bijzondere interieur maakt het tot een plek waar je graag wil toeven. Ook gedurende de oorlog bleef het Hof van Flodorf eigendom van de Joodse gemeente. De huidige bewoners zijn gesteld op hun privacy en het is dan ook een onbeantwoorde vraag of in de kelder nog iets te vinden is van de Mikwe's, de rituele baden. Willem is er nooit in geweest, maar weet wel te vertellen dat er boven een rijk gedecoreerde feestzaal was. Er was ook een schoolklasje en later een ziekenzaaltje, een noodsprong, omdat Joodse onderwijzers en Joodse leerlingen niet meer welkom waren in het regulier onderwijs en Joden tijdens de bezetting ook geen toegang kregen tot het ziekenhuis. Na 1943 werd de zolder als verzamelplek gebruikt, waar tijdens razzia's opgepakte Joden werden De gids stelt zich voor als Willem van Buuren, niet Joods, maar wel nauw betrokken bij de Joodse gemeenschap, omdat achter zijn huis in de Barlheze een Joods verhaal schuilt. We gaan nog even niet naar binnen. Dat bewaren we voor het laatst als we moe gewandeld en koud, worden ontvangen met koffie, thee en koek. Deze synagoge is van 1879 en gebouwd op het erf van het statige woonhuis uit 1552, Hof van Flodorf. De Nederlandse Israëlische Gemeente kocht het in 1876 en maakte er een gemeenschapshuis van. Toen de bestaande synagoge aan De Rosmolensteeg te klein werd omdat de Joodse gemeenschap flink was gegroeid, besloot men eind negentiende eeuw een nieuwe synagoge te bouwen achter Het Hof van Flodorf, met de voorkant aan de Dieserstraat gericht op Jeruzalem. Op 15 augustus 1879 werd de synagoge met een feestelijke dienst ingewijd. De Joods gemeente telde toen zo'n zeshonderd leden. Willem legt uit: "Een synagoge is pas een synagoge als de Thorarollen zijn binnengebracht. Dat zijn de vijf boeken van Mozes geschreven op perkament." Het is een triest gegeven dat na de oorlog slechts vijftig Joden terug kwamen. Een hele generatie is weggevaagd. Helaas worden er geen diensten meer gehouden in de synagoge. De Zutphense Joodse gemeenschap is te klein, maar wel zo actief dat er regelmatig wandelingen, lezingen, concerten en cursussen worden

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 48