Even museumloos Cor Witbraad Nadat het Museum Henriette Polak op 31 december zijn deuren sloot, is nu ook, sinds 24 april om precies te zijn, het Stedelijk Museum Zutphen dicht. Daarmee is de stad twee belangrijke culturele publiekstrekkers kwijt, een vervelende situatie voor de inwoners én voor de bezoekers van de stad. Ik woon tegenover het Henriette Polak en zie sinds januari regelmatig mensen die het museum willen bezoeken en pas ter plekke ontdekken (oh, hadden ze maar op de museumwebsite gekeken) dat het museum gesloten is. Dat levert altijd teleurgestelde reacties op. Tot voor kort was er voor deze mensen nog het Stedelijk Museum, maar ook dat is nu voorbij. Zutphen is even museumloos. Gelukkig duurt de sluiting niet lang, zeker niet in vergelijking met die van andere musea. De Zutphense musea gaan binnen afzienbare tijd weer open op de nieuwe locatie: het Hof van Heeckeren aan het 's Gravenhof. De collecties kunnen daar fraai en in een riante opstelling getoond worden. Als de voortekenen niet bedriegen, worden de oude locaties aan de Rozengracht en de Zaadmarkt al snel zoete herinneringen, die zich laten mengen met de eersteklas beleving van de nieuwe locatie. Het Hof van Heeckeren gaat ons aller harten stelen. De sluiting van de musea past in een trend. In ons land zijn de afgelopen tijd aardig wat musea voor langere tijd gesloten geweest. Omdat er gerenoveerd moest worden of gerestaureerd of uitgebreid. Het Rijksmuseum, bijvoorbeeld, was maar liefst tien jaar aan het (ver)bouwen, het Stedelijk Museum Amsterdam negen. Natuurlijk, ik weet het, deze vergelijking kan niet zo maar gemaakt worden, want tussen deze twee musea en de Zutphense bestaan grote verschillen, maar toch. Dat neemt niet weg dat de sluiting best hier en daar vragen oproept. Had het in Zutphen niet anders gekund? Reden dus om directeur Tiana Wilhelm om opheldering te vragen. Die stelt heel duidelijk: Open blijven, zelfs al zou het gedeeltelijk zijn geweest, lukt niet, omdat het Hof van Heeckeren om 100% inzet vraagt van het kleine museumteam. Na haar opsomming van taken en werkzaamheden voor komend jaar, ben ik overtuigd. Als voorzitter van de Vrienden heb ik ervaren dat het laten reilen en zeilen van een museum echt een dagtaak is en dat geldt ook voor het ontwikkelen van een nieuw museum (laat staan twee, zoals hier het geval is). Die twee taken gelijktijdig uitvoeren, lijkt ook mij niet te doen. Dat u de komende maanden de musea niet kunt bezoeken, betekent niet dat er helemaal niets te beleven valt. Om de museumloze periode zo goed mogelijk door te komen, organiseren de Musea Zutphen en de Vrienden van de Musea Zutphen een aantal lezingen van interessante museumcoryfeeën. Bij allerlei publieksevenementen en festivals gaat u ze tegenkomen. Wees niet verbaasd als u plotsklaps, zo maar, gewoon ergens in het Zutphense, 'iets van de musea' op uw weg vindt. Raadpleeg voor nadere informatie regelmatig de websites: museazutphen.nl of vriendenmuseazutphen.nl. En wordt vooral lid van de Vereniging Vrienden van de Musea Zutphen. Sommige evenementen zijn exclusief voor onze leden. Op de websites vindt u te zijner tijd ook informatie over de heuglijke openingsdatum van het Hof van Heeckeren en over de evenementen die daaromheen door de musea en de Vrienden worden georganiseerd. Reageren: corwitbraad@kpnmail.nl Vriend worden: vriendenmuseazutphen.nl Zutphensepracht.nl 47

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 47