Globe uit 1608 geplunderd door de troepen van de Oranjes, maar Alva kwam terug en vestigde er weer een klooster in, nu voor Dominicanen. In 1591 bevrijdde Prins Maurits Zutphen definitief en werden alle kerkgebouwen eigendom van de stad. In 1602 vestigde zich hier de Latijnsche School, later het gymnasium en in 1855 werd het gebouw ingericht als kazerne voor de Koloniale Reserve. "Af en toe komt er nog wel eens een oude bezoeker die het gebouw kent als winterschool voor boerenzonen," vertelt Christiaan. Die winterschool, ofwel de Rijkslandbouwschool, deelde het gebouw na 1954 met het archief. In 1957 vertrok de school en het archief ging naar de Spiegelstraat. Nu staat de kelder bijna helemaal in het teken van de Tweede Wereldoorlog en het bombardement in 1944, dat vooral de stationsbuurt en de Barlheze trof. Een café uit de buurt is nagebootst met grote oude foto's van het café van weleer. Op het cafétafeltje staat een borreltje en er ligt een oude Zutphense Courant die bericht over de Kristallnacht in november 1938. Te Strake vertelt dat het bombardement in Zutphen een kleine honderd slachtoffers eiste. Een van de slachtoffers van het bombardement was een klein jongetje. Hij is nooit geïdentificeerd,mogelijk omdat zijn Joodse ouders net als de meeste Joodse bewoners van de Barlheze op dat moment al vermoord waren in concentratiekampen. Er is nog iets anders dat aandacht vraagt in de kelder. Dat is het Panorama van Zutphen van pentekenaar Henk Bouwman. Vier jaar werkte hij hier ter plekke aan dit panorama naar het voorbeeld van Mesdag. Het is een fraai kunst- en monnikenwerk, dat bewondering afdwingt en ook veel landelijke publiciteit kreeg. Op de begane grond is een grote diversiteit te zien aan voorwerpen en afoeeldingen. We springen door de geschiedenis, van een plattegrond van Zutphen uit 1566 naar het recentere stadsgezicht van Lansman. De aardglobe uit 1608 is zeer indrukwekkend. Het is een kostbaar stuk,waarvan de gemeente Zutphen de eerste en enige eigenaar is. De overwintering van Nova Zembla van Willem Barentsz(1596/1597) is erop te zien. Te Strake wijst op Barentsz schip en zijn hut 't Behouden Huys. "Een vergelijkbare aardglobe, in slechte staat, is onlangs bij Sotheby's geveild voor 80.000 euro," aldus Te Strake. Een horrorverhaal hoort bij de lange beulzwaarden in de vitrine. Arme, ter dood veroordeelde, burgers werden opgehangen, wie wat rijker was betaalde ervoor om met het zwaard in een klap onthoofd te worden. Sommige beulen sleepten nog meer geld binnen door de keuze te geven tussen in twee keer of in een keer het vonnis te voltrekken. Mooi is het poppenhuis dat een beeld geeft van een deftige woning uit de 18e eeuw met een dienstbodenkamer, een waszolder en een kraamkamer. Er is keramiek, sieraden, en zilver. Straks wordt alles chronologisch- thematisch tentoongesteld in het nieuwe museum. Ook archeologische vondsten krijgen dan een belangrijke eigen plek en de kerkelijke museumstukken gaan waarschijnlijk naar de Walburgiskerk, waarmee het museum gaat samenwerken. Christiaan te Strake kan nog veel meer vertellen, maar parkeermeters en andere afspraken noden tot afscheid. Nog even naar boven voor een blik op de prachtige Refter. Die gaan we missen, maar de collectie vinden we straks terug in Hof van Heeckeren. Agnes van Brussel HENK BOUWMAN

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 45