EEN MUSEUMGEBOUW Kelder Als u dit leest is het Stedelijk Museum aan de Rozengracht gesloten en zijn de museummedewerkers aan de slag om de verhuizing voor te bereiden. De collectie zien we straks terug in het Hof van Heeckeren. Afscheid van Hoe Zutphens kan een museum zijn? Veel van de museumstukken zijn ingebracht door Zutphenaren. Totaal bestaat de collectie uit 30.000 objecten en 500.000 afoeeldingen. Onlangs nog schonk de Zutphense schilder Lansman 37 schilderijen, aquarellen en tekeningen, waaronder een fraai stadsgezicht van zijn hand, aan het museum. Al in 1866 deed het gemeentebestuur een oproep in de Zutphense Courant aan burgers om 'ten behoeve van de oudheidkundige verzameling op het stadsarchief voorwerpen in bruikleen of eigendom af te staan'. Kennelijk kwam daar wel wat los, want in 1877 richtte de gemeentearchivaris Baron L. A. F. J. van Heeckeren een Oudheidkamer op. Het was niet veel meer dan een vitrine, maar de collectie groeide door met regelmaat een beroep op burgers te doen. In 1879 begint de gemeente ook met eigen aankopen voor de collectie. Dan gaat het om Zutphense en Gelderse munten. Conservator Christiaan te Strake laat ze zien tijdens een rondleiding die hij speciaal voor bestuur en medewerkers van Zutphense Pracht verzorgt. Omdat de meeste medewerkers erg betrokken zijn bij de Zutphense geschiedenis vorderen we langzaam. "Die kast heeft mijn tante geschonken, zegt de een en de toelichting van Christiaan wordt door anderen doorspekt met eigen ervaringen. Aan de eerste verdieping komen we deze middag niet meer toe. Christiaan te Strake kwam 26 jaar geleden als leraar geschiedenis naar Zutphen, maar eenmaal voor de klas had hij al gauw door dat daar zijn hart niet lag. Hij kreeg de kans om in het Stedelijk Museum te werken, dat sinds 1961 aan de Rozengracht was gevestigd. Hij is er nooit meer weggegaan. Het aanstaand afscheid van het Broederenklooster geeft hem een dubbel gevoel. "Ik ben gehecht aan deze plek, maar ben ook blij dat de kogel door de kerk is. Sinds 2008 is er al sprake van nieuwe huisvesting van de beide stedelijke musea. In feite staan we al acht jaar stil in afwachting. Eerst was er het plan om het Broederenklooster uit te breiden, maar dat leverde zoveel politieke commotie op en de langste collegevorming van Nederland, dat het plan werd ingetrokken. Er kwam een nieuwe mogelijkheid doordat het Hof van Heeckeren aan het 's Gravenhof vrij kwam. Dat plan is door alle partijen omarmd en wordt nu gerealiseerd, maar in al die jaren is er in beide musea weinig geïnvesteerd." Een museum in een klooster heeft een belangrijk nadeel, het gebouw heeft door zijn oorsprong een stil en gesloten karakter. Niet echt wat een museum wil uitstralen. Maar prachtig is het wel met haar Refter en fraaie kloostertuin. En niet te vergeten de kelder, waar de oudste muur van Zutphen staat en waar in 1944 de Zutphenaren schuilden voor het bombardement. "Hier op deze plek zat de Graaf van Zutphen in de twaalfde eeuw. Deze muur stond er toen al," wijst Christiaan aan. "De Lange Hofstraat en de Korte Hofstraat verbonden het grafelijk hof met de Palts op het 's Gravenhof, dat maar incidenteel door de Duitse keizer werd bezocht." Later eind dertiende eeuw werd het een klooster voor de Predikherenorde. In 1572 werd het klooster

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 44