Hoe neem je zo'n telefoon mee naar school? Art deco Arbeiderswoningen ligt een oorspronkelijke Granitovloer. De keuken is een plaatje met lichtgroene deurtjes in het aanrechtblok dat waarschijnlijk van Bruynzeel is met een Granitoblad. Marja heeft allerlei keukenattributen uit de jaren vijftig verzameld om het nog sfeervoller te maken. In de woonkamer zijn de Bruynzeeldeuren en de schouw origineel. Er werd destijds gestookt met een kolenkachel, maar nu is er cv en staat de kachel er voor de sier. Op de bovenverdieping is volgens de folder een prachtige badkamer te zien in de jaren zeventig- look. Oorspronkelijk had de woning geen badkamer. Deze keer is de bovenverdieping niet opengesteld. Het grote aantal bezoekers kon Marja in haar eentje nauwelijks aan, dus heeft ze besloten om deze keer alleen de benedenverdieping te tonen. Ze is niet de enige die er zo over denkt. Barbara Recourt in de Vijverlaan beperkt het openstellen ook tot de benedenverdieping en zorgt door ervaring wijs geworden voor een vrijwilliger die haar helpt met het ontvangen van bezoekers. Haar huis aan de Vijverlaan dateert van 1910 en ligt prachtig tegenover een school uit dezelfde tijd met prachtige art deco-kenmerken. Direct na de bouw werden deze huizen met de rode dakpannen al zo bijzonder gevonden dat ze in 1912 zelfs koninklijk bezoek kregen. De huurprijs was toen fl. 3,55 per week! Die huurprijs is nu wel flink hoger, ook voor de museumwoningen. Barbara zorgt voor mooie details in de woning. Ze weet veel over de bouwperiode en geniet ervan om het verhaal te delen. Toch bekent ze wel dat ze de belasting van het openstellen iets heeft onderschat. Bijzonder in deze woning is de haardpartij in de woonkamer, geglazuurde stenen met een stalen kap ingepast tussen twee servieskasten. Op het tussenbordes ligt 'balatum', één van de eerste vloerbedekkingen op basis van geïmpregneerd wolviltpapier, gemaakt in Engeland in 1908 door Charles Richard Leech. Barbara wijst op het houten schuurtje. Hier hield men varkens en in de tuin werd altijd groente verbouwd. In die tijd waren bewoners dus zelfvoorzienend! Wat haar betreft zou het huis nog meer aangepast mogen worden naar de bouwtijd inclusief een ouderwetse moestuin. Maar ja, dat kan ze niet alleen. De bewoonster van de bijzondere museumwoning in de Bogardijn kreeg de hulp van een zeer informatieve gids. Hij is in deze woning opgegroeid en vindt het leuk om haar bij te staan. Het huis is gebouwd in de periode 1918/1922 en hoort bij het complex 'Onder de Linden'. De architecten De Roos en Overeijnder uit Rotterdam ontwierpen deze woningen. Om bij de huizen te komen moet je door een poort, waardoor het lijkt of je een hofje binnen komt. De huizen zijn gebouwd als arbeiderswoningen, bedoeld om het peil van de buurt op te trekken. Voordat er werd gebouwd stonden hier krotten waar prostitutie werd bedreven. Het gebied is daarmee het eerste saneringsproject in Arnhem. In 1930 waren de woningen aan verbetering toe, voor die tijd erg snel na oplevering.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 41