MUSEUMWONINGEN IN ARNHEM i a ir Ook iets voor Zutphen? Zutphen is een stad met levende monumenten. Er wordt in geleefd en gewerkt. Het is gelukkig geen openluchtmuseum en dat moet het ook niet worden. Dat betekent wel dat je vaak compromissen moet sluiten om de bouwhistorie vast te houden en toch aangename leefomstandigheden te creëren met modern comfort. We willen geen kolenkachel meer en een koelkast is een stuk handiger dan een voorraadkelder. Toch is het interessant om de kennis over hoe men vroeger woonde en leefde vast te houden. Jaren vijftig In Arnhem hebben ze daar iets op bedacht. Woningcorporatie Volkshuisvesting overwoog de zogenaamde Maycrete woningen te slopen en twee ervan te verplaatsen naar het Openluchtmuseum. Dat leverde discussie op en uiteindelijk besloot men ze een monumentenstatus te geven en te laten staan. Het idee ontstond om museumwoningen te creëren, liefst voor elk decennium een en die te verhuren aan mensen die bereid zijn hun woning eens per maand op een vast tijdstip open te stellen. De opzichters, die vrijkomende huizen bekijken, kwamen al direct met vier geschikte woningen. Voor een vijfde woning aan de Catharijnesingel, gebouwd in 1866, wordt nu een geschikte huurder gezocht. De museumwoningen zijn een succes. De huizen worden op de laatste zondag van de maand van 12 tot 4 uur druk bezocht. De huurders zijn blij met hun woning, ook omdat ze op deze manier snel een woning konden krijgen en doen hun best om de bezoekers te ontvangen en alle vragen te beantwoorden. Eind maart bracht Zutphense Pracht een bezoek aan drie van de museumwoningen. Marja Remesar woont in de Hazelaarstraat in Malburgen. Enthousiast vertelt ze dat ze het prachtig vindt om haar huis geheel in de stijl van de bouwtijd in te richten. De woning is rond 1946 ontworpen door de architect W.E.C. de Geus en opgeleverd in 1947. Een eengezinswoning met kamer-en-suite: de voor- en achterkamer waren gescheiden door schuifdeuren, die nu helaas niet meer aanwezig zijn. In de hal en de keuken

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 40