VOORWOORD De Hofmeesters van het 's Gravenhof www.zutphensepracht.nl Zutphense Pracht brengt me op plekken waar ik anders niet zou komen en in elk nummer doe ik weer nieuwe ontdekkingen. Neem nu de Pauwenzaal met haar prachtige beschilderde wanden in het 's Gravenhoftotel. Ik wist dat de Pauwenzaal bestond, omdat ik er al eens een feestje mocht vieren. Maar na een presentatie van twee restauratoren weet ik nu hoe uniek de Pauwenzaal is. Zulke wandbespanningen hangen in Den Haag in Huis ten Bosch èn in Zutphen. Ze zijn in redelijk goede staat, maar hebben wel een restauratiebeurt nodig. Het is al een wonder dat ze bijna drie eeuwen en zoveel verschillende gebruikers hebben overleefd. Gelukkig is het Wijnhuisfonds eigenaar van de wandbespanningen en zal die er alles aan doen om ze op peil te houden. Het wordt een kostbaar project, dat niet alleen uit eigen middelen kan worden bekostigd. Het bestuur van het fonds beraadt zich hierover. Restauratie betekent hoe dan ook fondswerving in het groot en in het klein. Straks is het 's Gravenhof één groot museum. De belangrijke spelers op het plein, de musea in het Hof van Heeckeren, Schultenhues, Hampshire hotel 's Gravenhof en de Walburgiskerk werken al samen om de Zutphense gastvrijheid te versterken. Ze noemen zich de 'Hofmeesters' en staan daarmee in een lange traditie. Denk maar aan de banketten die in de tijd van De Palts (11e eeuw) werden geserveerd voor de Duitse keizer. Wat men toen serveerde is te lezen in het proefschrift van stadsarcheoloog Michel Groothedde, Een vorstelijke palts in Zutphen? (ZAP 77). Hij was de laatste tijd weer regelmatig aanwezig op het 's Gravenhof, omdat er in de tuin van het Hof van Heeckeren archeologisch onderzoek plaats vond. Het is een fijn idee dat de vele nieuwe vondsten, waar onder een Romeinse munt, straks in het nieuwe museum op dezelfde locatie worden tentoongesteld. We hebben nog even geduld nodig voor de verbouwing van het Hof van Heeckeren is voltooid en de musea open gaan, maar dan hebben we met het 's Gravenhof een uniek en gastvrij plein. Het zou mooi zijn als dan ook de Walburgiskerk en de Librije het hele jaar te bezichtigen zijn. Ongetwijfeld trekt dat bezoekers uit binnen en buitenland. Soms vind ik het jammer dat ik hier woon, want er zijn zoveel leuke overnachtingsmogelijkheden in monumenten. Maar u kunt er natuurlijk ook bij gelegenheid uw gasten onderbrengen. Een paar voorbeelden vindt u op pagina 34. Op 10 en 11 september zijn er in het hele land weer Open Monumentendagen. In Zutphen zijn al veel openbare monumenten, die men kan bezichtigen, maar het wordt nog veel leuker als meer monumentenbewoners op die dagen hun woonhuis openstellen voor bezoekers. U kunt u daarvoor aanmelden via de website www.openmonumentendagzutphen.nl Agnes van Brussel Hoofdredacteur Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur: Redactiecommissie: Redactionele bijdragen van: Vormgeving en marketing: Fotografie: Advertenties: Redactieadres: Agnes van Brussel Jeroen Krijnen, bouwhistoricus Gemeente Zutphen, Marieke Schriks, bestuurslid Stichting Wijnhuisfonds. Michel Groothedde, Bert Fermin, Nicolien van Doorn, Ton van Ingen Schenau, Johan Bosveld, Daniella Elshof, Teuntje van de Wouw Berthil van den Brink Peter Baas (coverfoto), Regionaal Archief Zutphen, Gemeente Zutphen, bewoners, Zutphense Pracht Stuur een e-mail naar info@zutphensepracht.nl of bel 0575 - 785 670 Stichting Zutphense Pracht, Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. www.zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 3