Tuin van Landhuis 't Waliën IN ERE HERSTELD Als je van Zutphen naar Lochem rijdt zie je links een opvallend landhuis liggen. Dat is het Landhuis 't Waliën, een Rijksmonument met een fraai gerestaureerde tuin. Het voornaam ogende gebouw is aan drie kanten omsloten door bos en staat op een verhoging met aan de voorzijde een glooiend grasveld. Daar omheen een grindpad, waarvan het middelpunt ligt bij de door zes Dorische zuilen omgeven entree. Aan de achterzijde ligt een bijzondere tuin naar een ontwerp van de beroemde tuinarchitect Leonard Springer. Het landhuis dateert van 1915 en is gebouwd naar ontwerp van architect J.W. Hanrath. Springer en Hanrath werkten eerder samen, ondermeer bij de bouw van Rhederoord op het landgoed Veluwezoom in Rheden. Dit soort landhuizen was in die tijd meestal het 'zomeroptrekje' van adellijke families, waarvan er in de Achterhoek veel resideerden. Dat was ook hier het geval. Opdrachtgeefster was Johanna Petronella Clasina van Doorninck- barones Van Reede tot der Aa. Godart Philip Cornelis baron van Heeckeren van Waliën had op die plek al in 1843 een kleine boerderij tot een landhuis laten verbouwen, dat begin 20e eeuw werd afgebroken. Gezien zijn achternaam was de keuze voor de naam 't Waliën vrij logisch. Het geheel bestaat uit twee bouwlagen met een zolderverdieping. Een gevelsteen toont de symbolen van de Theosofische Beweging, waarvan zowel de opdrachtgeefster als de architect overtuigd lid waren. Sedert 1984 huisvest het landgoed, dat in bezit is van Natuurmonumenten, een antroposofische woongroep. Een van de oprichters is Lou ten Bosch (1923), een gedreven kunstschilder, die nog steeds actief is. Een deel van zijn omvangrijke werk wordt momenteel geëxposeerd in 'de EtalagE' in zijn geboorteplaats Dordrecht. Symmetrie terug Kortgeleden heeft de historische tuin een aanzienlijke verandering ondergaan. Als je nu over de zandpaden naar de heuvels achterin loopt is daar nog niet zoveel van te zien. Wel staan er symmetrisch wat kleine struiken, maar als je niet beter weet kunnen die er altijd al hebben gestaan. "Toch heeft de tuin een flinke opknapbeurt gehad", vertelt Maarten Vos, tuinbaas van de historische tuinen van Natuurmonumenten,

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 38