Jugendstil pui De winkel veranderen in de loop der eeuwen vaak van naam. Dit perceel ligt in 1454 aan de 'up Scholten Vaelt'. Het is een 'huesinge in zijn 4 muren, druppe (gangetjes)aan beide zijden'. Vaelt betekent zoiets als vuilinisbelt, dus chic zal het niet geweest zijn. Wolter Straetmaker kocht het van weduwe Bele. Goede kans dat de kelder dus nog uit die tijd dateert. In 1563 is de naam van de straat al herkenbaar als Kleine Bueckerstraat en in 1644 wordt het Korte Bueckerstraat. In 1812 krijgt het pand opeens een naam 'Den Olyfant'. De koper is Jan Piepers, tapper van beroep. Zou de naam van het pand met dat beroep verband houden? De prachtige jugenstil pui is van veel later datum. Bouwtekeningen van 1906 laten de pui zien in zijn volle glorie. Er zat destijds een smid in met de naam Meijerink. Hij liet de pui en later ook de binnenkant flink verbouwen door architect Peter Broekhuizen. Deze Peter Broekhuizen is een bekend architect in Zutphen. Hij is geboren in Brummen in 1857 en woonde aan de Oude Wand 11. Uit de periode 1905-1911 zijn in Zutphen tien gebouwen van zijn hand. De bekendste is De IJsselstroom, de oude wasserij aan de Vliegendijk. Verder ontwierp hij woonhuizen aan de Graaf Ottosingel(165-167), de winkelpanden zoals Binorm aan de Turfstraat 8, Nieuwstad 32 en de winkelpui van Sjosz aan de Korte Beukerstraat 6. Opvallend is zijn gebruik van staal met klinknagels. Toen de pui dit jaar een schilderbeurt zou krijgen, gaf de schilder aan dat het roest van de pui eerst verwijderd moest worden. Smederij Oldenhave ging er aan het werk en onlangs kreeg de gerestaureerde pui een nieuwe glanzende laag groene verf. Jos en Sonja herinneren zich nog de eerste dag na de opening van de winkel in 2006. Er kwam bijna niemand. "Bekenden hadden ons al gewaarschuwd. 'Als je in Zutphen met je winkel kan overleven, kan je elders schatrijk worden.' Haha, we bestaan nu tien jaar!" Jos werkt nog steeds als agent, maar nu vooral voor het Servische merk Ivko. Hij kwam deze fabrikant tegen op een Duitse beurs en viel meteen voor de prachtige kleuren en de mooie breisels. Het kleine bedrijf kon alle belangstelling toen nog niet aan en vroeg Jos nog een jaar te wachten om het merk te vertegenwoordigen in Nederland. Toen Jos een jaar later het agentschap kreeg, kon hij op zijn beurt de orders nauwelijks aan. Samen zijn Jos en Sonja op bezoek gegaan in Belgrado en maakten daar kennis met Moeder Ivko die tijdens de oorlog thuis op een breimachine de eerste kledingstukken maakte en met de verkoop daarvan zich in de oorlog staande hield. Nu staat er een moderne lichte fabriek met tal van grote breimachines. De zoon Milos heeft nu de leiding van het familiebedrijf. Jos en Sonja hebben een goede band met de familie en tonen trots het rek met Ivko kleding. Naast dit merk biedt Sjosz ook nog een aantal interessante exclusieve buitenlandse merken, evenals een uitgebreide herencollectie. Na tien jaar zijn Jos en Sonja misschien niet schatrijk geworden, maar wel innig tevreden met hun winkel op een van de mooiste locaties in historisch Zutphen. Agnes van Brussel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 37