Gastvrije monumenten in Zutphen Overnachten in Zutphen kan op veel plekken in de historische binnenstad. We noemden al Hotel 's Gravenhof met zijn prachtige Pauwenzaal, maar er zijn ook veel fraaie B&B-gelegenheden in monumenten. Een ervan ligt aan de Berkel met uitzicht op de Stadsboomgaard. B&B Aan de Berkel Wie een voet over de drempel zet van Bed Breakfast 'Aan de Berkel' in Zutphen, voelt zich waarschijnlijk direct thuis. Het huis van Elly Janssen en Hans Koekkoek, die sinds dertien jaar gasten uit de hele wereld ontvangen in hun bed breakfast aan de Berkelsingel, straalt van nature gezelligheid uit. Het is het soort woning dat door de vele bewaard gebleven authentieke details uit einde 19e eeuw, weinig nodig heeft om sfeer uit te stralen. Dat gevoel ervoer Elly zelf ook toen ze het huis uit 1894 voor het eerst in zich opnam. "We stapten hier binnen na de overdracht en ik dacht meteen: Hier hoeft eigenlijk niks in. Het huis heeft weinig nodig, omdat het van zichzelf al zoveel heeft. We wonen hier nu vijftien jaar en ik geniet nog elke dag." Kopie schouw Hoge plafonds met ornamenten, toogramen, een zwart marmeren schouw in de eetkamer, de sierlijke trap naar de eerste verdieping met zijn karakteristieke spijlen, de authentieke paneeldeuren; tot grote vreugde van Elly zijn veel originele details in de woning bewaard gebleven. "De vorige bewoners hebben erg hun best gedaan het huis zo origineel mogelijk te houden. Wij hebben dat doorgezet en waar nodig bovendien bepaalde details in oude staat teruggebracht. De zwart marmeren schouw in de woonkamer bijvoorbeeld zat er niet meer. We hebben lang gezocht naar een authentiek exemplaar. Het was absoluut een kick toen we vijf jaar geleden een exacte kopie van de schouw in de eetkamer vonden." Ook de plafonds in de woning werden door Elly en Hans aangepakt toen ze hun fraaie woning betrokken. "Het is natuurlijk een knetteroud huis, er zit beweging in. We hebben een speciale laag aangebracht voor we de plafonds geschilderd hebben, om aftladderen te voorkomen. Bovendien hebben we oude elementen als de rozetten voor de kroonluchters teruggeplaatst." Uitzicht over Zutphen De suitedeuren tussen de woon- en eetkamer waren door vorige bewoners verwijderd. Het plan was om net als met de schouw ook hiervoor op zoek te gaan naar een set originele deuren, maar

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 34