Zutphen, een oude liefde Voor Arnold Gerritsen is Zutphen veel meer dan de stad die hij zeventien jaar bestuurde als burgemeester. Hij groeide op aan de overkant van de IJssel in Cortenoever (Brummen) en fietste als scholier door weer en wind naar het Baudartius college. Hij zag de rivier door het jaar heen zwellen en slinken en was altijd weer blij als hij de Bult van Ketjen kon ontwaren en de oude brug bereikte. Liever Lucca dan Carcassonne Het afscheidscadeau van burgemeester Arnold Gerritsen Burgemeester worden in deze stad was voor hem de verwezenlijking van een droom. In de tussenliggende jaren deed hij als planoloog in Drenthe, als directeur van het recreatieschap in de Achterhoek en als wethouder in Apeldoorn precies die ervaring op, die hem in staat stelde 17 jaar lang een zeer kundige en toegewijde burgemeester te zijn. Maar zowel voor als na zijn burgemeestersperiode was en is Zutphen zijn stad. Nu zit hij er ontspannen bij in zijn huis in het hartje van de oude stad. Geen jasje dasje, maar een warme trui en vrijetijdsbroek. "Het voelt nog als vakantie,"zegt hij. "Ik ben bezig met het schrijven van bedankjes aan al die mensen die een bijdrage hebben geleverd aan het afscheid. Het was een geweldig afscheid, waar Mieke en ik van genoten hebben." Als afscheidscadeau vroeg Arnold om giften voor twee belangrijke organisaties in de stad. Het Hospice en het Wijnhuisfonds, stichtingen met een sociaal en een maatschappelijk doel. De keuze voor het Wijnhuisfonds was voor Arnold niet moeilijk. "Het is zo bijzonder dat de oprichters van het Wijnhuisfonds al vroeg het belang van bescherming van monumenten inzagen. Als een van de eerste gemeenten maakte het WHF gebruik van nieuwe subsidiepotten van het rijk. Dat heeft de stad veel fraai gerestaureerde monumenten opgeleverd. Wat ik zo waardeer en altijd benadruk is dat Zutphen zo authentiek is, omdat er in de monumenten wordt geleefd. Ken je Carcassonne? Het is een prachtige Zuid-Franse stad, maar er zijn alleen maar toeristenwinkeltjes en horecabedrijven. Er woont bijna niemand. Nee, dan Lucca in Toscane. Dat is een mooi voorbeeld van een monumentenstad, waarin wordt geleefd. Toeristen voelen zich er te gast." Ook het groene erfgoed heeft zijn warme belangstelling. In december besloot het College van Burgemeester en Wethouders dat het een beschermde status wil geven aan groen erfgoed.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 32