JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2015 Warnsveld-Hellenkamp 2 Warnsveld-Veldweidelaan 4 en afgezien van kavelsloten werd er weinig aangetroffen. Alleen op het hoge deel, dat aansloot op het oude onderzoeksgebied werd een definitief onderzocht verricht. Dit leverde de locatie van een prehistorisch vennetje op, maar afgezien van een enkel paalspoor (ijzertijd?) werd er weinig aangetroffen. Hiermee is echter wel het grote nederzettingsareaal scherp afgebakend. Geen informatie is ook informatie. Twee bijzondere munten gaven het onderzoek nog wel enige glans: een zilveren Spaanse reaal, geslagen onder Ferdinand II van Aragón en Isabella van Castilië-Leon (1492-1506) en een jeton (propagandapenning). Aan de ene zijde staat een afteelding van een herder met schapen die door een wolf naar de keel wordt gevlogen. De randtekst luidt: PASTOREM.OCCIDIT.NE.VOS.CREDITE. LVPO (Hij heeft de herder vermoord, dus vertrouw niet op de wolf) en onder de afteelding staat CONFIDITE (heb vertrouwen). Aan de andere zijde staan drie mensen afgebeeld. Links zien we de Spaanse koning Philips II die de middelste Bij nieuwbouw van een woning in Warnsveld werd archeologisch onderzoek verricht. De woning ligt op de overgang van een hoger naar een lager deel (vandaar de naam Hellenkamp), tussen twee eerdere opgravingen in. Op het hogere deel (Klaprooslaan) werden bewoningssporen uit de Late Ijzertijd - vroeg Romeinse tijd (250 v. Chr. - 1e eeuw na Chr.) gevonden, op het lagere deel aan de Hellenkamp werd vrijwel niets gevonden. Bij dit project er tussenin werden uiteindelijk vier paalsporen aangetroffen. We hebben met dit project dus de zuidrand te pakken van de eerder onderzochte nederzetting aan de Klaprooslaan. Zilveren Spaanse reaal van Ferdinand en Isabella uit Granada (1492-1506). Dit terrein, waar een woning gebouwd werd, ligt aan de oostrand van het voormalige erf Rhienderink in Warnsveld. De eerste vermelding van dit erf, dat bestaan heeft tot 1960, wordt voor het eerst vermeld in 1348. Bij twee eerdere projecten werden echter al een houten waterput uit 1059 en een sequentie greppels vanaf die tijd tot in de 19e eeuw gevonden. Deze laatste lagen aan de zuidzijde van het erf. Bij het onderzoek in 2015 werd ook de oostelijke perceelsgrens teruggevonden. In 1401 is het goed nog een zadelgoed. Het goed was verplicht om een ridder in vol ornaat ter beschikking te stellen, voorzien van paard, harnas, goedendag en kruisboog. Dat gold overigens ook voor de boerderij ernaast, de Brake. Dit goed had zelfs een omgrachte donjon (de gracht daarvan was in de 17e eeuw nog watervoerend) en was feitelijk een klein kasteeltje. Het Rhienderink kwam in 1402 in het bezit van het Bornhof, een charitatieve instelling. Deze hoeve was uiterst productief. Er werden varkens en schapen gefokt. Al in de middeleeuwen hoorde er ook een schaapskooi (en een eigen herder) bij, die tot in de 20e eeuw heeft bestaan. Er werd wol en laken geproduceerd. Verder werden er allerlei soorten granen en erwten geteeld en werd er hakhout geoogst. Kaart van Van Lindt uit 1644 met linksboven het Rhienderink en rechtsonder de Brake Jeton met de moord op Willem van Oranje door Balthasar Gerards en Philips II, 1584 Voor een overzicht van Zutphen Archeologische Publicaties (ZAP's) in 2015, zie pagina 46. man, Balthasar Gerards een duwtje in de rug geeft met een dolk of ander voorwerp. Deze neemt beleefd zijn hoed af, maar vuurt tegelijkertijd een pistoolschot af op de derde man, Willem van Oranje. De randtekst luidt O DIRVM SCELVS NON MANEBIT INVLTVM (O schanddaad die niet ongewroken zal blijven). Het jaartal is 1584. De penning is nog in hetzelfde jaar als de moord uitgegeven. Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 31