JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2015 Lintelostraat Deventerweg /Van Achteveltstraat Looërenk nog aan te leggen IJsselpromenade van de nieuwe wijk. Omdat de muur nu ook gedeeltelijk aan de IJsselzijde is vrij gelegd (dit kon eerder niet in verband met de waterveiligheid), is duidelijk geworden dat de muur ook nog een functie had in de hoge loswal van de Noorderhaven. Op de rivierzijde van de muur zijn namelijk genummerde vakken geschilderd op de plaatsen waar de scheepsladingen gelost konden worden. De Lintelostraat ligt midden over het noordelijke deel van de Zutphense Eng (Deventerweg Polbeekkwartier). Bij de vervanging van het riool werd een archeologische begeleiding uitgevoerd. Dat betekent dat er geen vlak is aangelegd, maar dat alleen de profielen met enige regelmaat zijn gedocumenteerd. In de profielen werden paalsporen aangetroffen met kogelpotaardewerk. Vermoedelijk dateren de sporen uit de 11e of 12e eeuw. De paalsporen lijken te horen tot een gebouw dat hier bijna 1000 jaar geleden heeft gestaan. Dit erf is historisch niet bekend omdat de eerste vermeldingen van de erven rond Zutphen pas uit de 13e eeuw dateren, en dit gebouw dat moment niet gehaald heeft. Hiermee is het erf dus wel gelokaliseerd, maar verder is er weinig over te zeggen. Dat geldt ook voor enig ijzertijdaardewerk dat werd gevonden: waarschijnlijk zit er een erf, maar verdere details ontbreken. Het geeft echter wel een welkome aanvulling op het totaalplaatje van de topografie in ijzertijd en volle middeleeuwen binnen de gemeente. Bij de rioolvervanging in de noordelijke ventweg van de Deventerweg en de Van Achteveltstraat heeft een bescheiden archeologische opgraving plaatsgevonden. Het hogere deel van dit tracé bevindt zich op de westelijke rand van de Zutphense Eng (Deventerweg). In dit deel werden enige paalsporen aangetroffen. Enkele daarvan dateert mogelijk uit de Merovingische tijd, en één spoor uit de 11e of 12e eeuw. Verder Zutphensepracht.nl werden er twee parallelle greppels gevonden. Uit georeferentie (samenvoegen op schaal) van de sporen op 17e en 18e-eeuws kaartmateriaal blijkt dat het hier gaat om de bermgreppels van het weggetje dat de grens vormde tussen de Gasthuis- en de Anthoniskamp. Beide kampen zijn vernoemd naar de eigenaren: respectievelijk het Oude- en Nieuwe Gasthuis en de St. Anthonie Broederschap op de Nieuwstad. Zoals altijd heeft ook bij dit project metaaldetectie plaatsgevonden, wat weer de nodige interessante metaalvondsten heeft opgeleverd. De grootste opgraving die ooit heeft plaatsgevonden in de gemeente Zutphen was die van de Looërenk. In 1997-2004 werden voor de bouw van de VINEX-wijk Leesten-Oost 10 hectaren vlakdekkend opgegraven. Daarbij werden kampementen uit het vroege en midden-mesolithicum (ca. 10.000 tot 8000 jaar geleden) gevonden. Bewoning in het late neolithicum (2500 - 2000 v. Chr) werd aangetoond. In totaal zijn 31 prehistorische huizen en 103 bijgebouwtjes gevonden die de periode vroege bronstijd (2000 v. Chr.) tot en met late ijzertijd (tot begin jaartelling) beslaan. Er zijn ca. 250 houtskoolmeilers uit de Karolingische tijd (750-900) gevonden en er zijn drie middeleeuwse erven onderzocht (Berghege, 't Loo en 't Hummel) Het enige stukje dat feitelijk nog niet onderzocht was, was het zuidelijkste puntje van deze enk. Dit laatste puzzelstukje is in 2015 onderzocht. Het project is begonnen als proefsleuvenonderzoek, voorafgaande aan een nieuwbouwproject. Deze sleuven lagen grotendeels in de laagte, 1 Bouwmeester, Fermin Groothedde 2008.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 30