JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2015 njt Stadsdiagonaal - rs - Met de term stadsdiagonaal wordt een fietsroute diagonaal door de stad bedoeld: van de Spittaalstraat naar de fiets- en voetgangerstunnel Kostverloren onder het spoor naar de nieuwe wijk Noorderhaven. Bij het inrichtingsproject werden ook riolen vervangen en nieuwe bestrating aangelegd. Als archeologische begeleiding levert het dus een lange reeks waarnemingen op door de hele stad, al werd niet overal gegraven. In de Bornhovestraat werd een nieuwe riool gegraven. Daarbij werd een zeer dik 13e-eeuws ophogingspakket doorsneden. Deze dikte reikt van 2,5 tot 3 meter, hetgeen is vastgesteld met behulp van boringen. De dikke zwarte mestlagen binnen deze stratigrafie zijn bijzonder rijk aan leer en bot. De ophoging kan gerelateerd worden aan het verleggen van de Berkel in het midden van de 13e eeuw. Oorspronkelijk stroomde deze rivier langs wat nu de Bornhovestraat is richting zuiden. Rond 1250 echter werd de Berkel afgebogen, dwars door het Zutphense rivierduin heen, om aan te sluiten op de 12e-eeuwse stadsgracht. Dit had tot doel om een aantal watermolens van stuwing en waterkracht te voorzien. De oude Berkeloever werd later opgevuld tot aan de nieuwe Documentatie van een deel van een watermolen en metaaldetectie op de Overwelving stukjes bot uit het late Paleolithicum (ca. 15.000 jaar geleden) tevoorschijn. Verder kwamen bij het vervangen van kabels en leidingen en huisaansluitingen voor het riool allerlei muren aan het licht van keldertjes en pothuisjes. Deze zijn terug te vinden op oud kaartmateriaal, maar de waarnemingen kunnen de bouwsels nu ook dateren. Een laatste vondst was die van een waterput. De put dateert uit de tweede helft van de 18e eeuw en is nog watervoerend. Via een klein mangat en gezekerd aan een touw is de put van binnen opgetekend. De put heeft een diameter van ruim twee meter, maar via drie gewelftogen versmalt deze naar boven toe. De totale diepte is ca. 8 meter. Op oude foto's is te zien dat daar ook nog een pomp van ca. 2 meter hoog op stond. De put wordt momenteel weer zichtbaar gemaakt voor het publiek. Overigens is de 18e-eeuwse put een vervanging van een middeleeuwse put ter plaatse. Kijkje aan de binnenzijde van de waterput Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 28