JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2015 Groenmarkt Mesolithische vuurstenen krabber, gevonden bij de Kruittoren Dertiende-eeuwse schoen uit de mestlagen op de Groenmarkt Een ander aspect van de begeleiding was het in kaart brengen van het verloop van de gracht van de 9e-eeuwse ringwalburg. Hoewel hier al veel onderzoek naar is gedaan, is de Groenmarkt daar tot nu toe grotendeels bij buiten schot gebleven. Het beeld is nu gecompleteerd met tal van boringen. En passant werd daarbij trouwens ook geheel door het rivierduin geboord tot op de rivierzandlagen eronder. Daarbij kwamen houtskool en Zutphensepracht.nl 1200) werden gevonden. Voor 1200 was het gebied akkerland. Sporen van een huis ter plaatse dateren echter ook al van vóór de stichting van de Nieuwstad. Dit huis moet hier rond 1200 zijn gebouwd. Gedurende de 13e eeuw volgen nog meer huisniveaus, herkenbaar in de vorm van paalsporen en leemvloeren. Opvallend is dat de huisplaatsen worden doorsneden door de insteek van de stadsmuur, die kort na 1312 (de stadsrechtverlening aan de Nieuwstad) is gebouwd. Elders is namelijk al aangetoond dat de bakstenen muur de opvolger is van een aarden wal die rond 1250 werd opgeworpen. Het betekent dat de brede aarden wal hier óf niet heeft gelegen, op dat de wal hier oorspronkelijk naar buiten uitsprong. Dit laatste lijkt het meest waarschijnlijk. In de rest van de omwalling zijn ook van dergelijke uitspringende hoeken geweest op strategische plekken. Het doel daarvan was dat de flanken van de omwalling konden worden bestreken met een kruisboog. Een andere waarneming betreft ook een defensief fenomeen. Het gaat daarbij om de bakstenen beschoeiing aan de buitenzijde van de 16e-eeuwse gracht. Dit is in wezen dezelfde muur als die in de Marspoortstraat werd aangetroffen. Bij de herinrichting van de Groenmarkt in het kader van het project Rivier in de Stad werden diverse soorten waarnemingen gedaan. Bij de rioolvervangingen werden resten gevonden van houten bestratingen. Het elzenhouten straatdek uit de 13e eeuw was hier in de volle breedte (2,7 meter) bewaard gebleven. Dat is bijzonder, omdat de oude straatdekken meestal in de as van de straat liggen en al lang geleden doorgraven zijn voor de aanleg van de riolering. Ook bij het maken van de boomplantkuilen werden houten straatresten gedocumenteerd. De 13e-eeuwse mestlagen zijn verder rijk aan goed geconserveerde vondsten van leer, ijzer, tin-lood en bot. Een tin-loden ring met bloemdecoratie en enkele fraaie middeleeuwse munten zijn het vermelden waard. Ook werd er aardewerk gevonden, waaronder een compleet (en nog werkend) bootmansfluitje. Het fluitje produceert een snerpende toon van 113,5 decibel. In de laag erboven werd ook een bijzondere vondst gedaan: een Deense penning uit de jaren '40 van de 14e eeuw, geslagen in de koningsstad Roskilde. Ofschoon de handel met Denemarken in de middeleeuwen zeer belangrijk was, worden er slechts bij zeer hoge uitzondering Deense munten gevonden. Deens geld was in het Hanzeverkeer niet gangbaar.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2016 | | pagina 27